Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Diyet ile zayıflamakmı önemli, yoksa spor yaparakmı zayıflamak önemli?

Spor yaptığı halde zayıflamayan kişiler bulunmakta.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Yasam biçimini değiştirmekten bağımsız bir sağlıklı hale geçiş, tedavi, kilo kontrolü söz konusu değildir. Özellikle kilo fazlalığı, yanlış yaşam şartlarında ısrar sonucu vücudumuzun tepkisidir. Yanlış yoldasın alarmıdır.

Ve kilo kontrolünde amaç, zayıf olmak değil, ideal kiloya ideal vücut kitle indeksine ulaşmaktır. Fabrika ayarlarına dönmektir. Bunun için de fabrika ayarlarına uygun yaşam modeline geçmek esastır.

Biyolojik olarak insan hepobur kabul edilse de, otobur a daha yakındır. Bunun biyolojik nedenleri var. Bu nedenle bitkisel ağırlıklı yağdan zengin beslenme fabrika ayarına uygun olandır. Un yapay şeker gazlı içecek vs vs endüstri ürünleri upuzun bağırsağı kullanmayan lifsiz çöp lerdir. Metabolik atık üretirler ve hızlı yaşlılığa neden olurlar.

Sedanter yaşam ,Homosapiens açısından tarihte oldukça imkansız bir yaşam modeli. Insan daima hareket halinde avcılık, tarım vs faaliyet halinde yaşadı. Asla hareketsiz sadece beslenen bir tarzı olmadi. Günümüz sözde modern yaşam, biyolojimiz ile çelişmekte. Uyku nun önemi inanılmaz üst seviyede. Fabrika ayarı, akşam besin almamak üzere evrimleşmiş. Biz ise akşam yemeğini en önemli öğün yapmışız. Sadece akşam yememek, gece depolanmış trigliserit lerin yakılması yoluyla kilo kontrolü sağlar. Yağ yakimişu açığa çıkardığı için cilt de nemlenir.

Akşam gece yapay ışığa maruz kalmamak, hareketli yaşam, bitkisel yağ ağırlıklı beslenme, bir konuda uzmanlaşma çabası, doğadan kopmadan yaşamak gibi temel faktörler olmadan kilo kontrolünü sağlıyor olmak oldukça sahte sadece görünüm amaçlı bir sonuç elde etmek olur.

Daha sağlıklı olmayı amaçlamıyor isek, ne yaptığımızın da önemi kalmıyor.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“...ama ben biliyorum ki Dünya küreseldir. Çünkü ben, Dünya'nın Ay üzerindeki gölgesinin şeklini gördüm.”
Ferdinand Magellan
Geri Bildirim Gönder