Puan Ver
0
Puan Ver

Dinozorlar neden tam olarak sürüngen sayılmaz?

Evrim müzesi videosunda çağrı mert bakırcı sürüngenleri ve dinozorları ayırmıştı tam anlayamadım dinozorlar zaten sürüngen değil miydi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

Dinozor, hayvanlar sınıfında sürüngen sınıfına girer.Zaten adı Yunanca'da "Korkunç Kertenkele" demek, Bakırcı'nın ayırma sebebi sürüngenlerde çok fazla tür olduğundan bi de buna dinozorlar gibi karmaşık ve çok fazla türde hayvanı eklemek sıkıntı olabilir ve bizim anlamamız zorlaşır diye ikisini ayırtmıştır.

Bilimsel Sınıflandırmada;

Âlem:Animalia(Hayvanlar)

Şube:Chordata (Kordalılar)

Alt şube:Vertebrata (Omurgalılar)

Sınıf:Sauropsida (Sürüngenler)

Alt sınıf:Diapsida 

İnfra sınıf:Archosauromorpha

Üst takım:Dinosauria 

'da bulunurlar.

Teşekkür
2

Kaynaklar

  1. Wikipedia
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeyi biliyormuşuz gibi davranmak, oralarda bir yerlerde gerçekten neler olduğunu keşfetmemizin yolunu kapatmaktadır.”
Neil deGrasse Tyson
Geri Bildirim Gönder