Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
12

Din ve bilim üzerine tarafsız veya tarafsıza yakın doğru bilgiye nereden erişilebilir?

Örneğin İslam inancında sineğin bir kadında zehir diğerinde panzehir olduğu hadisi,zemzemin temiz olup olmadığı meselesi, sünnet olma durumu vs.Bu konuda bazı araştırmaların da sadece Arap ülkelerinde yapıldığını görüyorum ve neden bilmiyorum.Ya da hiçbir bilimsel bilgiyi bulamıyorum.Verilen bilgiler bazen çok taraflı ayırt etmek zor oluyor.
2,845 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
14 Cevap
Berke Kaan Berberoğlu
Konuya ilgim var

Dinlerde bulunan bilimsel iddiaların bilimdeki yerini nasıl görebiliriz? Çoğu zaman göremeyiz, çünkü bilimsel altyapıları genellikle yoktur.

Dünyada en çok takipçiye sahip olan dinleri uzun zamandır inceleyen, okuyan, araştıran birisi olarak söylüyorum: Öncelikle hangi dinden bahsettiğimizi belirtmemiz gerek. Çünkü her ne kadar "bütün dinler aynıdır" şeklinde genel bir düşüncemiz olsa da her dinin oluştuğu bir ortam, bir coğrafya, bir kültür ve bir politik ortam var.

Her din bu gibi şeylerin bir sentezini içerisinde barındırıyor. Dolayısıyla bu günlere gelene kadar dinler birçok şeyden etkileniyor. Dinler tarihi öğrenmek bu yüzden çok önemlidir. Bir dini anlamak için o dinin ortaya çıktığı toplumu, o toplumun tarihini, kültürünü, inançlarını, doğasını, siyasetini de bilmek, öğrenmek gerekir. Dinin tarihini öğrenmeden din kolay kolay anlaşılamaz. Daha doğrusu yanlış anlaşılır.

Tüm Reklamları Kapat

Bu bağlamda bahsettiğiniz sinek kanadında şifa, zemzem vb. bilgiler...

İnsanlar neden böyle bir şeye inanmışlar, neden doğru kabul etmişler? Bunların bilimsel açıklaması için, ilk önce o dinin oluştuğu coğrafyadaki insanların tarihini, sosyal yaşantısını araştırmakla başlamalıyız.

Bunu yaptığınızda bir çok sorunun yanıtı kendiliğinden kafanızda belirmeye başlayacaktır.

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
11
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
İlhan Taşlı
İyi Bir Gözlemci

Din, iddialarını ayet, hadis veya dini kıssalar ile aktarır. İkna edici veriler ile pek ilgilenmez, sadece kabullenilmesi beklenir. Burada önümüze iki seçenek bırakılır, ya inancımız gereği kayıtsız, şartsız doğru olduğunu düşünürüz, ya da bilimsel veriler ne söylüyorsa ona göre tavır alırız. Birinci seçeneği bir kenara bırakıp, sorgulama veya inkarcılığı tercih edersek bunun bir bedeli ve yaptırımları olacağı her zaman hatırlatılır.

Bilimin çarkları farklı döner. Sorgulama ve bilimsel veriler ışığında neticeye varmak en önemli gerekliliktir. İspatlanmış bilimsel veriler bile zaman içinde sorgulanabilir. Örneğin; Newton Yasaları, büyük ölçekli kütle çekimini açıklayamadığı görülünce, Einstein Genel Görelilik teorisi tamamlayıcı olarak devreye girdi. Ve bilim, "Newton Yasalarını inkar edenlere yaptırım uygularım" demedi.

Sorunuza dönecek olursak. Dini iddiaların tamamının, bilimsel kanıtlar ile desteklenmesi veya tersi durumu, tek bir kaynakta toparlanmış olarak bulabilmek zor (en azından ben bilmiyorum). Fakat iddiaları tek tek gözden geçirerek, geçmişte yapılmış bilimsel çalışmalar ile değerlendirmek mümkün olabiliyor. Örneğin yakın geçmişte, deve idrarının hastalıklara iyi geldiği inancına göre bir araştırma yapmıştım. Bu konuda bilimsel kaynak bulmak mümkün. Veya sinek kanadı ile daha önce yapılmış mikrobiyoloji çalışmalarını yabancı kaynaklardan bulabilirsiniz.

Tüm Reklamları Kapat

Bu araştırmalar neticesinde, iddiayı destekleyen veya tersi argümanları ortaya koyan yazılara ulaşabiliyorsunuz (siz de sorunuzda belirtmişsiniz). Burada ikinci bir araştırma yapmak gerekiyor. O da bilimsel yazının nerede yayınlandığı, eğer bilimsel otoritelerce kabul görmüş bir site veya yayın organı ise, o yazıyı dikkate almak gerekiyor.

6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir

"Din ve Bilim" üzerine yargısında din ve bilimi ayrı ayrı mı cevaplamamız gerekiyor yoksa ikisini de kapsayan cevap mı üretmemiz gerekiyor bilmiyorum ama bilimin işleyiş mekanizmasına göre nerak ettiğiniz konuyla ilgili hakemli dergilerden çıkan makaleleri takip etmeniz yerinde olacaktır. Din konusunda ise durum biraz daha karmaşık. Zira bilimsel gerçekliği olmayan bir sistemdne bahsediyoruz ve bu konuda ispay yüküne sahip kişi ve kurumlar bu yükü üstlenmeyi çoğunlukşa reddediyorlar. İbrahimi dinlerle ilgili doğrulanmış bir kaynak maalesef bulunmuyor.

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Nilüfer Tekin
bilim, felsefe, din konularını çok araştırmış emekli öğretmen

Herhangi bir konuda doğru bilgiye, dolayısıyla tarafsız bilgiye erişebilmek için başvurulacak kaynak, bilim ve bilimsel düşüncedir. Bilim, evren, canlılık, insan, toplum konularında ve nereden gelip nereye gittiğimize dair yeterince bilgiye ulaşmıştır. Dinsel inançlar bilimden önceki açıklamalar ve düzenlemelerdir, bilimden sonra bunlara gerek kalmamıştır. Dinsel inançların ortaya çıkma nedeni bilinmezliklerdir, halen sürme nedeni de bilimi yeterince bilmemektir. Bilimde herhangi bir yaratıcıya, dine, doğaüstü inanca yer yoktur. Çünkü bunlar bilimin yasalarına, yöntemlerine, verilerine, ilkelerine aykırıdır, bilimde her şey doğa yasalarına bağlıdır, doğa yasalarından bağımsız, doğanın dışında güçler yoktur. Doğa yasaları da madde/enerji/hareket yani doğa ile birlikte vardır, bunların biri olmadan diğeri olamaz, bunlar birbirinden ayrılamazlar, bilime göre bunlar yoktan var olmaz, varken de yok olmaz, yalnızca birbirine dönüşürler, sürekli bir dönüşüm halindedirler. Bilim bilinmeyenleri doğaüstüne başvurmadan, başvurmaya gerek kalmadan açıklar. Dinsel inançlar, kesin gerçekler değil, yalnızca inançtırlar, inanılır olabilmeleri için de bilime aykırı olmamalıdırlar ki din ile bilim birbirine aykırılıklarla doludur. Herhangi bir konunun doğru, dolayısıyla tarafsız olup olmadığını bilmenin yolu, bilime aykırı olmayan, bilimi esas alan bilimsel düşünceyle yazılmış yazıları ve kitapları okumaktan, onun bilime aykırı olup olmadığına bakmaktan geçer.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Selim Durmuş
Sosyoloji Öğrencisiyim

EdX açık platformunda dinlerle ilgili dersler var örneğin; "İslam through it's Scriptures" gibi. Ben İslam özelinde Kur'an-ı Kerim'i meâl ve tefsirlerin yanında ayetlerin iniş sebepleri (Esbab-ı Nuzül) kitapları ve kapsamlı Siyer kitaplarıyla birlikte okuyorum. Bilimin (çoğunlukla Sosyoloji ve bazen doğa bilimleri) doğrularını dinimiz İslam'da arıyorum. Belki size bir fikir verir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Gündem
Bağlantı
Ekle
Soru Sor
Stiller
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close