Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Son İnsan
Son İnsan
2,249 UP
Üye
0

Dilden dile doğrudan çeviri yapacak uzman yapay zeka sistemleri mümkün müdür?

Herkeste şöyle bir öngörü yer etmiştir: "Google Translate benzeri araçlar biraz daha gelişirse, hatasız çeviri yapabileceklerdir. Mesela bir metni tarayıcıda seçtiğimizde bize dilimizdeki hatasız bir karşılığını verebilecektir." Peki ama yapay zeka bunu bağımsız bir program halinde, bir uzman sistem olarak yapabilir mi gerçekten?
2,709 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehmet Kesici
Developer, Araştırmacı

AI = Artificial intelligence = yapay zeka

Sorduğunuz soruyu ve anlatmak istediğinizi anladım fakat siz yapay zekayı tam olarak imajine edememişsiniz. Gelin şöyle açıklayayım. Bağımsız bir program halinde, uzman sistem olarak betimlemesi yapmışsınız fakat zaten yapay zeka ile geliştirilen şeyler kullandığımız çoğu yazılımın temelinde aynıdır. Siz herhangi bir yazılımı, yapay zeka ile entegre edebilirsiniz. Günümüzde çoğu gelişmiş problem çözme kaynaklı yazılımlar "AI" destekli olmaktadır. Örnek vermem gerekirse, paraphrasing denilen cümlede ki kelimeleri en benzer eş anlamlıları ile değiştirip farklılaştırma olayını son günlerde "AI" öğrenmesi tarafından işleme geçirmektedir. Bu örneği neden verdim derseniz aslında "AI" nin öyle uçuk kaçık bir şey olmadığını göstermek için verdim. Aslında en basit şeylerde bile kullanılabilecek, mükemmel bir geliştirmedir.

Tüm Reklamları Kapat

Gelelim sizin sorduğunuz translate sorusuna. Aslında dediğiniz şeyi şöyle hayal edin; Bir "a" kişisi var ve bu "a" kişisi başlıyor İspanyolca öğrenmeye. Bu "a" kişisi İspanyolcayı ne kadar iyi öğrenirse, zaman içinde o kadar hatasız ve orijinaline eş değer bir çeviri yapabilir. Verdiğim örnekten ileri tahminde bulunursak bunun bir sonu yok çünkü bir kişi kendini sonsuz bir şekilde bir konuda geliştirebilir. Şimdi bu "a" kişisini bir insan olarak değil, bir yazılıma entegre edilmiş "AI" olarak düşünün. Tam olarak, işin temelinde ikisi de aynı şey oluyor. Tabii ki bu ele aldığımız "AI" insan öğrenmesinden çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu "a" kişisi olarak saydığımız "AI" İspanyolcayı öğrendikçe zaman içerisinde dil kurallarını da tıpkı bir Dil bilimci gibi öğreneceği için (hatta çok çok daha fazlası) diğer dillerin çevirilerini, diğer dilleri öğrenmeden bile yapabilecek bir yetkinlik seviyesine(edinmiş tecrübe) gelecektir. Buda sizin sorduğunuz şeyin sonucudur.

790 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Anonym. Https://En.wikipedia.org/Wiki/Google_Translate. (6 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 6 Şubat 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  2. J. Feldman, et al. Https://Www.sciencedirect.com/Topics/Biochemistry-Genetics-And-Molecular-Biology/Artificial-Intelligence. (6 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 6 Şubat 2021. Alındığı Yer: | Arşiv Bağlantısı
1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Dünyada Yaşam Var mı?
Dünyada Yaşam Var mı?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
Gözler Neden Hep Islak? Gözyaşları, Ağlamak Dışında Ne İşe Yarıyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
İyot, İnsanları Radyasyondan Nasıl Koruyor?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
Aynalar, Kuantum Evrene Açılan Bir Portal mı?
"Marslı" Filmindeki Gerçek Gözyaşları!
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close