Sorulara Dön
0
Bilgisayar & Yazılım

Dilden dile doğrudan çeviri yapacak uzman yapay zeka sistemleri mümkün müdür?

Herkeste şöyle bir öngörü yer etmiştir: "google translate benzeri araçlar biraz daha gelişirse, hatasız çeviri yapabileceklerdir. Mesela bir metni tarayıcıda seçtiğimizde bize dilimizdeki hatasız bir karşılığını verebilecektir. " peki ama yapay zeka bunu bağımsız bir program halinde, bir uzman sistem olarak yapabilir mi gerçekten?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

AI = Artificial intelligence = yapay zeka

Sorduğunuz soruyu ve anlatmak istediğinizi anladım fakat siz yapay zekayı tam olarak imajine edememişsiniz. Gelin şöyle açıklayayım. Bağımsız bir program halinde, uzman sistem olarak betimlemesi yapmışsınız fakat zaten yapay zeka ile geliştirilen şeyler kullandığımız çoğu yazılımın temelinde aynıdır. Siz herhangi bir yazılımı, yapay zeka ile entegre edebilirsiniz. Günümüzde çoğu gelişmiş problem çözme kaynaklı yazılımlar "AI" destekli olmaktadır. Örnek vermem gerekirse, paraphrasing denilen cümlede ki kelimeleri en benzer eş anlamlıları ile değiştirip farklılaştırma olayını son günlerde "AI" öğrenmesi tarafından işleme geçirmektedir. Bu örneği neden verdim derseniz aslında "AI" nin öyle uçuk kaçık bir şey olmadığını göstermek için verdim. Aslında en basit şeylerde bile kullanılabilecek, mükemmel bir geliştirmedir.

Gelelim sizin sorduğunuz translate sorusuna. Aslında dediğiniz şeyi şöyle hayal edin; Bir "a" kişisi var ve bu "a" kişisi başlıyor İspanyolca öğrenmeye. Bu "a" kişisi İspanyolcayı ne kadar iyi öğrenirse, zaman içinde o kadar hatasız ve orijinaline eş değer bir çeviri yapabilir. Verdiğim örnekten ileri tahminde bulunursak bunun bir sonu yok çünkü bir kişi kendini sonsuz bir şekilde bir konuda geliştirebilir. Şimdi bu "a" kişisini bir insan olarak değil, bir yazılıma entegre edilmiş "AI" olarak düşünün. Tam olarak, işin temelinde ikisi de aynı şey oluyor. Tabii ki bu ele aldığımız "AI" insan öğrenmesinden çok daha hızlı bir şekilde ilerliyor. Bu "a" kişisi olarak saydığımız "AI" İspanyolcayı öğrendikçe zaman içerisinde dil kurallarını da tıpkı bir Dil bilimci gibi öğreneceği için (hatta çok çok daha fazlası) diğer dillerin çevirilerini, diğer dilleri öğrenmeden bile yapabilecek bir yetkinlik seviyesine(edinmiş tecrübe) gelecektir. Buda sizin sorduğunuz şeyin sonucudur.

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

  • Anonym. Https://En.wikipedia.org/Wiki/Google_Translate. (06 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 06 Şubat 2021. Alındığı Yer: wikipedia | Arşiv Bağlantısı
  • J. Feldman, et al. Https://Www.sciencedirect.com/Topics/Biochemistry-Genetics-And-Molecular-Biology/Artificial-Intelligence. (06 Şubat 2021). Alındığı Tarih: 06 Şubat 2021. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın