Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
1

Detaylı bir şekilde anlatır mısınız her yönüyle Pil nasıl çalışır ?

Bu kadar genel bir soruyu sormak istemiyordum ama araştırmama rağmen detaylı bir anlatım bulamadım (muhtemelen nereye bakacağımı bilmediğimden) istediğim pilin mekanizmasını detaylıca her yönüyle anlamak hem teorik hemde pratik açıdan Lütfen detaylı bir açıklama yapın. Nasıl enerji depolar nasıl şarj edilir nasıl depolu enerjiyi açığa çıkarır gibi gibi ama tekrar yazıyorum istediğim açıklama yüzeysel bir açıklama değil yani şöyle bir şey aramıyorum " kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür " merak ettiğim bunu nasıl yaptığı volt elektro motor kuvveti akım gibi terimleride açıklarsanız sevinirim Teşekkürler
104 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
1 Cevap
Öne Çıkarılan Cevap
Özgür Alperen Gezici
Özgür Alperen Gezici Öğrenci , Okur

Hemen en açıklayıcı şekilde ve elektrokimyasal altyapısını da vererek pil kavramını anlatayım.

1.Bizi pil yapımına götürecek Yükseltgenme-İndirgenme Tepkimesi ve Kaynağı Nedir?

Bu Reklamı Kapat

Atomlar , çekirdekleriyle elektronları arasında elektrostatik kuvvetlerinin kararlılığını sağlamak için elektronlarını başka atomlar arasında yerdeğiştirerek belirli tepkimeler yaratırlar ve farklı bileşikler oluştururlar. Bu bileşikler , atomların farklı elektron paylaşımları yada alışverişleriyle kurulduğu için , asıl elektron yapısına göre atomu farklı elektriksel düzeyde tutabilir. (Yani bir atomun aldığı yada paylaştığı elektronların farklı kombinasyonlarda oluşuna göre yük düzeyinin örneğin kimi zaman +3 kimi zaman 4 , 5 olabilmesi) Bu durum , atomun kendisini içeren bileşiklerinin arasında , uygun şartlarda farklı pozisyonlara geçebilmesine yol açar. Yani bileşikler arasındaki elektron alış verişinin aslında bileşiğin içerdiği ortak atomun elektriksel yükün değiştirmesine yol açar. Bu yüzden bir atomun yük artışı diğerinin eksiltilmesiyle sonuçlanır.

2.Bir Yükseltgenme-İndirgenme Tepkimesi Nasıl İşleyebilir ve Önemli Şartları Nedir ?

Bu Reklamı Kapat

Örnek : Organik Bileşik Yükseltgenmesi (Alkan -> Alkol geçişi)

H2C=CH2 Yapısının H3O+ (hidronyum) ile karşılaştığını düşünelim. Hidronyumun oksijeni pozitif durumdadır , proton fazlalığını (hidrojenlerinden birini) karbon bağına bırakmak isteyecektir. Çift bağın uzunluğundan ve karbonun elektron yoğunluğunu üzerinde tutmasından ötürü bu yavaş da olsa olası bir durumdur. Sonrasında bağın iki tarafından biri pozitif karbon içerir hale gelir. Etraftaki bir su molekülünün elektron yoğunluğu yüksek olan oksijeni , hemen bu pozitif karbon yapısını tutmak isteyecektir. Bu sayede oksijen kısmen pozitif yüklenir ve bir hidrojenini , başka su molekülüne bırakarak onu hidronyuma çevirir. Böylece H2C-OH yani alkol elde edilir.

Birinci bileşikteki karbonun elektriksel durumu , -2 iken alkole çevrilince -1 olduysa yükseltgenmiş demektir. Bu hikayenin içeriği elektron aktarımı için elektronegatiflik farkları ve elektron aktarımları için bir katalizörden ibarettir.

3.Yükseltgenme ve İndirgenmeyi Kullanarak Nasıl Bir Gerilim Kaynağı Yaratıyoruz ?

Eğer bu yükseltgenme veya indirgenme durumunu istemli bir şekilde yani dış etki olmaksızın gerçekleştirme eğilimi olan bir tepkime yaratabilirsek o zaman elektron vericisi/alıcısı yaratmış oluruz. Eğer her iki türü aynanda istemli şekilde barındıran bir düzeneğimiz olursa o zaman kendiliğinden elektron iletimi yaratan bir sistem kurabiliriz. (Yani akım oluşturabiliriz !)

Bunun için elektron alıp anyon oluşturacak bir atom ile bunun anyonunun bulunduğu bileşik ve elektron verip katyona çevrilecek bir atom ve bunun katyonunun bulunduğu bileşik gerekiyor. Bu iki atomun ilgili bileşikleri bize bu sistemin bütünleşeceği ve olası pil kaynağının iki ucunun birleşeceği noktayı yaratacak. Şu şekilde :

A(0) + 2e- ----> BA

C(0) ------> C(+2) + 2e-

Bu Reklamı Kapat

BA 'nın bulunduğu bölgeye B kaynağı vermeliyiz ki yeni indirgenecek A'ların tepkimeyi sürdürebilmesini sağlasın. Ayrıca C için de yine bir anyon kaynağımız olmalı (X diyelim). Bu kaynakları da iki tepkimenin olduğu bölgeleri bağlayan bir hatta vermeliyiz - mesela BX gibi bir tuz formunda bunu sağlayabiliriz.

4.Bu Gerilim Kaynağı (Yani Pilin) Gerilimini (Voltajını) Ne Belirliyor ?

Gerilimi , yani potansiyel farkı , aslında elektronların oluşturulabildiği indirgenme/yükseltgenme tepkimelerinin tepkime enerjileri belirler.

Tepkimenin kullanıma hazır sunduğu enerji değişimi (Gibbs Serbest Enerjisi) , elektronların miktarı ve 1 mol miktardaki elektronun yüküyle orantılı şekilde bir tepkime gerilimi yaratır. [ deltaG = -nFE denkleminde E standart tepkime potansiyelidir , birimi volttur.]

Bu Reklamı Kapat

Tepkimenin kullanıma hazır enerji değişimini , tepkimenin düzensizliğe olan eğilimi (entropi) ve bağ enerjilerinden doğan ürün-giren arası enerji farkları (entalpi) ve sıcaklık belirler.

Birimi Volt olan bu standart tepkime potansiyelinin , bizim üreteceğimiz pilin indirgenme ve yükseltgenme olaylarının ayrı tepkime kısımları için değerlerinin net tepkimedeki toplamı pilin gerilimini (Voltajını) belirler.

Yani gerilim , yüks.-ind. tepkimelerinin elektronlarına atfettiği enerjiye dayanır. Bu atfedilen enerji bağların enerjisiyle ilintilidir , bağlardaki enerjinin de atomların yükleri ve çaplarıyla alakalı olan temel Coulomb kuvvetiyle ilintili olduğunu biliyoruz. Yani tüm olayın aslında elektrostatiğin sonucu olduğunu söyleyebiliriz :)

5.Peki Pil nasıl doldurulur da tekrar enerji depolamaya hazır hale getirilir?

Bu Reklamı Kapat

Eğer tepkime düzeneğinin her iki fazına gerilim uçları bağlarsanız , tepkimeleri tersine çevirerek baştaki kullanıma uygun hale sokarsınız. (Şarj Edilebilir Piller)

Tüm kullandığımız Ni-Cd , Li-İyon , Pb-Asit , Zn-C pillerin altında aynı yapı yatar.

183 görüntülenme

Kaynaklar

  1. Yazar Yok. Standart Elektrot Potansiyeli , Vikipedi. (21 Nisan 2020). Alındığı Tarih: 21 Nisan 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.
4
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.