Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Halil Yalçın
Halil Yalçın
3,670 UP
Üye
3

Ders veya başka bir şey çalışırken %100 nasıl konsantre olabiliriz?

Ders çalışırken, kitap okurken ve hatta parka gidip hava almaya çıkarken bile sürekli bir düşüncelerle mücadele ederim. Özellikle de ders çalışırken asla %100 konsantre olamıyorum, sürekli dertlerle kafam darmadağın, bunun üstesinden nasıl gelirim?♥️
299 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Kardelen Gözüküçük
Psikolojiyle ilgilenen bir lise öğrencisiyim. Sınava hazırlanıyorum.

Merhaba! Odaklanma sorunu oldukça yaygın bir problemdir. Konuya dair önceden edindiğim bilgileri sizinle paylaşmak isterim.

Öncelikle iyi bir odak için iyi bir uyku şart! Yani uyku çok önemli. O kadar önemli ki, sadece bir gün için uyku düzeninizi bozmanız, sonraki birkaç günkü odak kalitenizi ciddi oranda etkileyebilmektedir.

Yemek yerken aynı anda başka bir şeyle ilgilenmek (kitap okumak, video izlemek vb.) odak kalitenizi düşürüyor olabilir. Bunun için yemek yerken sadece yemek yemeyi, video izlerken sadece video izlemeyi düşünmeniz odak kalitenize katkıda bulunacaktır. Bu yüzden beyninizi anda yaşamaya alıştırmanız gerekebilir. Çünkü odağınızın dağılması, aklınıza gelen geçmişle ilgili düşünceler yüzünden de olabilir. Bunu azaltmak için anda kalma pratikleriyle birlikte, bir şey üzerinde uğraşırken sadece o şey ile uğraşmayı deneyebilirsiniz. [1]

Tüm Reklamları Kapat

Her yemek yediğinizde sadece yemek yemeye odaklanmanız gerçekten sıkıcı olabilir, buradaki asıl konu, her yaptığınız şeyin yanına ek bir şeyler eklemenin alışkanlık haline gelmesi durumunda size zarar veriyor olması.

Ne yediğiniz önemlidir. Odaklanmanızı gerektiren bir durumun öncesinde ağır bir şey yemeniz odak kalitenizi düşürebilir. Sağlıklı ve besleyici gıdalar ise vücudunuzun çalışması için önemlidir ve bu sayede konsantrasyonunuzu güçlendirir. [2]

Kendinize ayırdığınız zamanı artırıp sadece tek bir şeyle ilgilenmeye kendinizi zorlarsanız muhtemelen odak gücünüzü artırmak için doğru yoldasınızdır. Bunu yapmayı artırırsanız beyninize kendi halinde kalabilmesi ve geçmişten gelen anıları tekrar gözden geçirerek temizleyebilmesi için uyku dışında bir alan tanımış olursunuz, bu zihninizi rahatlatır. Yani hayatınızda olup bitenleri gözden geçirin ve kendinize vakit ayırın.

Bu durumların dışında odaklanamıyor olmanızın altında bir psikolojik/psikiyatrik neden yatıyor olabilir. Eğer yaşam şeklinizi değiştirmenize rağmen odaklanma problemleri yaşamaya devam ediyorsanız, bir uzmana başvurmanız iyi olabilir.

Kaynaklar

 1. youtu.be. Odaklanmak | Sinan Canan | Denizbank Deniz Akademi. (10 Ocak 2022). Alındığı Tarih: 19 Mart 2024. Alındığı Yer: youtu.be | Arşiv Bağlantısı
 2. S. Liao. Why Can’t I Focus?. (4 Nisan 2023). Alındığı Tarih: 19 Mart 2024. Alındığı Yer: WebMD | Arşiv Bağlantısı
6
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close