Puan Ver
3
Puan Ver

Deniz yıldızlarının rejenerasyon ile üreme özellikleri insanlara aktarılabilirmi?

Deniz yıldızlarının rejenerasyon ile üreme özellikleri insanlara aktarılabilirmi? Yada en azından rejenerasyon özelliği aktarılabilirmi? Yada bölye bir çalışma varmı.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
1 Cevap

rejenerasyonun kelime anlamı yenilenme demektir. ve üç düzeyde gerçekleşir

vücut düzeyindende yapan canlılar rejenerasyon ile ürerler.

organ düzeyinde örneğin kertenkelelerin kpan kıyruklarını yenilemsi veya karaciğerlerimiz ..

doku düzeyinde kesieln bir yeri iyleşmesi

rejenerasyon yeteniği attıkça gelişmişlik seviyesi azalır. insanlarda da rejenerasyon vardır fakat üreme düzyinde değilidir. aynı zamanda tüm hücrelerimizin rejenerasyon yeteniği farklıdır dil ve karaciğer hücrelimiz en hızlı kendini yeniliyen hüzlerimizdir bunun tam olarak evrimsel sürecini bilmiyoruz fakat dilin yaralanma riski fazla olduğu için karaciğerin ise yaklaşıl olarak 600 yakın görevi olduğu için bu organların bu şekilde evrimleştiği düşünüyor.

insanlarda direk olarak rejenenarsyon ile üreme yeteniğini aktarmaktan ziyade bir semende çeşidi olan aksoltl calısının kendini yenileme özelliği üzerinde çalışılmakatadır. tüm vücut hücrelerini yaklaşık olarak iki ayda yenileyen canlının kanser olma riski bizden 1000 kat daha azdır. bilim insanları bunu insanlara aktararak kanserli hücre kısmının alınarak kısa bir sürede yeniden kendini oluşturmasını sağlamaya çalışıyoruz

Teşekkür
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçeklerle yok edilebilecek bir yalan, yok edilmelidir.”
P. C. Hodgell
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder