Puan Ver
2
Puan Ver

Davranışlarımız genetik midir?

Olaylara karşı verdiğimiz istemsiz davranışların, verdiğimiz tepkilerin bağzılarını kökeni atalarımızdan mı gelmekte?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Davranışlarımzın genetik olmadığını Kişilerimizin ise genetik olabileceğini düşünüyorum

Bunu biraz açayım

  • Mesela tek yumurta ikizlerini düşünelim.Tek yumurta ikizleri genetik olarak tıpatıp aynı olmalarına rağmen genelde farklı davranışlar gösterirler
  • Davranışlarımızda çevresel etki büyüktür.Mesela aynı evin iki çocuğunu düşünelim.Biri iyi okullara gidip iyi arkadaşlar edinsin diğer de kötü okullara gidip kötü arkadaşlar edinsin.Normal olarak bu kardeşler birbirinden farklı davranışlar sergileyecektirler.
  • Bir örnek daha vermek gerekirse :
  • Doğduğundan itibaren bir çocuğu alıp karanlık bir odaya koyalım o çocuk büyüdüğünde aynı geni taşıyan bireylerden daha farklı davranacaktır
  • Yani en başta dediğim gibi kişilik genetik olabilir ama davranış genetik değildir.
Favorilerime Ekle
4

Kaynaklar

  1. Davranışlarımız genetik midir Kaynağı okuyarak benzer bilgilere ulaşabilirsiniz
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer ki herkes birebir aynı kalıptan çıkmış olsaydı, 'güzellik' diye bir şey var olmazdı.”
Marie François Xavier Bichat
Geri Bildirim Gönder