Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

D vitamini güneşe has mıdır? Güneş dışındaki yıldızlardan elde edebilir miyiz?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Hayır Güneş'e has değildir.Güneş doğrudan D vitamini içermez.Güneş yaydığı UV ışınları ile D vitamininin farklı formlarının , vücuttaki aktif formu olan 1,25-Dihidroksivitamin D ye dönüşmesini sağlar.Güneş dışındaki yıldızların Güneş'in görevini yapıp yapamayacağını bilmemiz için Güneş ile aynı ışınları mı yayıyor ve biz buna ne kadar maruz kalıyoruz bunları bilmemiz gerekir.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler, görmezden gelindiler diye yok olmazlar.”
Aldous Huxley
Geri Bildirim Gönder