Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Covıd-19'un sigara tüketen kişi üzerindeki etkisi, normalden farklı mıdır?

Covıd-19'un, sigara tüketen ile tüketmeyen kişide belirgin olarak farklı bir etkisi var mıdır? Ölüm veya kalıcı zarar görme olasılığı artar mı?

2
Teşekkür
Hatırla (2)
Takip (6)
Paylaş
2 Cevap

Sigara ve e-sigara akciğerlerdeki solunum yolu enfeksiyonu sırasında, enfeksiyonu temizlemekten sorumlu olan "nötrofil" adı verilen beyaz kan hücrelerinin yapısına da zarar verir. Solunum yollarında görev yapan bu bağışıklık hücrelerinin çalışmasının baskılanması da, başta COVID-19 olmak üzere birçok solunum yolu hastalığının gelişimini kolaylaştırır.

Şubat ayında New England Journal of Medicine'ın yayınlamış olduğu çalışmada, Çin'de bulunan 1,099 COVID-19 hastası içerisinde şiddetli ve çok şiddetli semptomlar gösteren 173 hastanın daha öncesinde ve aktif olarak içenler olarak belirlenmiş.

COVID-19 ileri dönem etkileri konusunda net bilgi henüz mevcut olmamakla birlikte, akciğerde tahribata sebep olduğu için iyileşme durumu ve hızı kişiye göre değişkenlik gösterebilir. Çeşitli kaynaklardan daha detaylı incelenebilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Genel tababet bilgilerimizden başlayacak olursak, sigaranın kalp ve akciğer hastalıkları başta olmak üzere pek çok sıkıntıya yol açtığını biliyoruz. Sigaranın bu salgın için doğrudan yarattığı en büyük risk sistemik hastalıkların temelinde rol oynamasıdır diye düşünüyorum.

Halen sigara içen ya da bırakmış kişilerde bu durumun salgın için ilave bir risk getirip getirmediğini bilmiyoruz. Ancak yakın zamanda öğreneceğiz diye düşünüyorum.

Bu konuda hangi bilgilere sahibiz;

Sarı ırkta sigara içen kişilerdeki ACE-2 reseptörü ekspresyonunun içmeyenlere göre anlamlı olarak daha fazla olduğunu,

COVID-19 vakalarında sigara içimini değerlendiren beş çalışmanın birinde sigara içiciliğinin "hastalığın ilerlemesini kötü yönde etkileme" riskinin anlamlı olarak daha yüksek olduğu gösterilmiştir.

Özetle, sigara içimi doğrudan ya da dolaylı olarak COVID-19 için olumsuz bir parametredir.

Sağlıkla kalın..

Teşekkür
Paylaş
0

Kaynaklar

  1. Lancet Sex difference and smoking predisposition in patients with COVID-19
  2. TID COVID-19 and smoking: A systematic review of the evidence
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Geleceğimizi en çok tehdit eden şey umursamazlıktır.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder