Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Covid-19 ile kronik hastalıkların ilişkisi nedir? En çok hangi hastalıklar için risklidir? Kan iltihabına dayalı romatizmal hastalıklarda etkisi nedir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Komorbiditelerin (eşlik eden hastalıkların) meta-analizi hastaların yaklaşık % 17'sinde hipertansiyon, %8'inde diyabet, %5'inde kardiyovasküler hastalıklar ve %2'sinde solunum sistemi hastalığının mevcut olduğunu düşündürmektedir. (Çin, 46248 vakalık metaanaliz)

Romatolojik hastalıklar hem hastalığın doğası hem de kullanılan bazı ilaçların bağışıklık sistemini baskılayıcı etkilerinden dolayı risk faktörüdür.

Bu hastalar için Türkiye Romatoloji Derneği'nin önerilerini linkte bulabilirsiniz.

Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Metaanaliz Prevalence of Comorbidities in the Novel Wuhan Coronavirus (COVID-19) Infection: A Systematic Review and Meta-Analysis
  2. Türkiye Romatoloji Derneği ağışıklık Baskılayıcı İlaç Kullanan Romatizma Hastaları için Türkiye Romatoloji Derneği Coronavirüs (Covid-19) Salgını Önerileri
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Başkalarının hatalarından ders alın; çünkü hepsini kendiniz yapacak kadar uzun yaşayamazsınız.”
Martin Vanbee
Geri Bildirim Gönder