Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
5
Puan Ver

Covıd-19 hastalığını teşhis etmeye yarayan cihazlar türkiye'de üretiliyor mu?

Aslında sorum biraz daha detaylı. Kimilerince her ülkede (abd'de bile) bu cihazların üretilmediği söylemi ortaya atılıp, türkiye'nin bu alanda öncü olduğu iddia ediliyor. Gerçeklik payı var mıdır? Bu cihazların genel adı "kit" midir? Test süreci ne kadarlık bir maliyet demektir? Bir cihaz ile sınırsız test yapılabilir mi?

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Evet, Türkiye'de yerli solunum cihazı zaten daha da eskiye dayanan bir projeydi fakat teknoloji bakanlığı bu süreci daha da hızlandırdı ve şuan bildiğim kadarıyla seri üretime geçildi. Hatta birkaç ülkeye gönderdik bile.

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Anlamadığınız her şey, siz onu anlayana kadar size tehlikeli gelir.”
Larry Niven
Geri Bildirim Gönder