Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
6
Puan Ver

Covıd-19 hastalığını teşhis etmeye yarayan cihazlar türkiye'de üretiliyor mu?

Aslında sorum biraz daha detaylı. Kimilerince her ülkede (abd'de bile) bu cihazların üretilmediği söylemi ortaya atılıp, türkiye'nin bu alanda öncü olduğu iddia ediliyor. Gerçeklik payı var mıdır? Bu cihazların genel adı "kit" midir? Test süreci ne kadarlık bir maliyet demektir? Bir cihaz ile sınırsız test yapılabilir mi?

2
310 görüntülenme
Teşekkür (2)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evet, Türkiye'de yerli solunum cihazı zaten daha da eskiye dayanan bir projeydi fakat teknoloji bakanlığı bu süreci daha da hızlandırdı ve şuan bildiğim kadarıyla seri üretime geçildi. Hatta birkaç ülkeye gönderdik bile.

127 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

İlk önce COVID-19 teşhis aşamasında kullanılan en önemli ve yaygın uygulamaya bakmalıyız. Bu konuda daha önceden de kullanılan, özellikle moleküler genetik alanında çalışılan önemli bir teknoloji. Bu uygulama; Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) PCR moleküler bir tanı koyma uygulamasıdır ve COVID-19 teşhisinde önemli bir payı vardır. PCR ile çok sayıda örneği çoğaltabilmekte ve ölçülebilme kriterlerine getirebilmekteyiz. Fakat çok sayıda örneğin kesin tanı için PCR yöntemine başvurması süreyi uzatabiliyor. Bu konuda ülkeler süregelen laboratuvar çalışmalarına devam etmekte. Bunun yanı sıra 'Daha hızlı sonuç veren kitler' yakın zamanda ortaya çıktı, test aşamasında olan yükü hafifletmek ve daha hızlı sonuç sağlamak için ülkeler bu kitlerden sipariş verdiler. Bu konuda özellikle Çin, ülkelere 'Hızlı tanı kiti' gönderdi. Ancak sonuçların çoğunun hatalı olduğu bilgisi bu testlere olan şüpheleri arttırmıştır.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her kim olursa olsun, hayatında iyi bir romanın tadına hiç varmamış biri, dayanılmaz derecede aptal olmalıdır.”
Jane Austen