Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Corona virüs kaç derece soğukta ölür, soğuk ölümlerini hızlandırır mı ya da yavaşlatır mı?

Buzluk gibi bir yerde mesela.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Sorunuza tam olarak yanıt olmayabilir ancak 10 Mart 2020 de yayınlanan bir çalışma sonucunu aynen tercüme ederek ve 2 grafik ekleyerek yardımcı olmaya çalışayım:

"Yüksek sıcaklık ve bağıl nemin COVID-19 bulaşını % 1 anlamlılık düzeyinde azalttığını görüyoruz. Bu bulgu, yüksek sıcaklık ve yüksek nemin influenza bulaşını azalttığına dair kanıtlarla tutarlıdır, bu da iki olası nedenden dolayı açıklanabilir:

İlk olarak, influenza virüsü soğuk sıcaklıkta daha kararlıdır ve virüs kapları (damlacık) olarak kuru damlacıklarda havada daha uzun süre kalır.

İkincisi, soğuk ve kuru hava aynı zamanda konak bağışıklığını zayıflatabilir ve onları virüse daha duyarlı hale getirebilir. Bu mekanizmalar COVID-19 bulaşı için de muhtemelen geçerlidir.

Elde edilen sonuçlar, yüksek sıcaklık ve yüksek bağıl nemin SARS koronavirüsünün yaşayabilirliğini azalttığına dair kanıtlarla da tutarlıdır."

viral çoğalma ile sıcaklık - nem ilişkisi
viral çoğalma ile sıcaklık - nem ilişkisi
Elsevier
Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Makale High Temperature and High Humidity Reduce the Transmission of COVID-19
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evren dediğimiz kitap, yazıldığı dil ve harfler öğrenilmedikçe anlaşılamaz. Matematik dilinde yazılmış bu kitapta harfler üçgen, daire ve diğer geometrik şekillerdir. Bu dil ve harfleri öğrenmedikçe kitabın tek bir sözcüğünü bile anlayamaz, karanlık bir labirentte dolanıp dururuz.”
Galileo Galilei
Geri Bildirim Gönder