Puan Ver
0
Puan Ver

Çoklu evrenler teorisi'nde sözü edilen evrenler durmaksızın değişiyorlar mı?

Çoklu evrenler teorisi için bazı bilim insanları evrenin başlangıcı olmadığını (hiçlikten olma bir başlangıç) söylemekteler. O zaman öyle olsa bile bu sefer o başka evrenlerin de değişim içerisinde olduğunu yani bir oluş bir yok oluş içerisinde olduğunu bundan dolayı da bu evrenler kümesini içerisine alan kümesinde değişim içerisinde olması gerekmez mi?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

öncelikle hiçlik kelimesini ve boyut kelimelerini günlük gözlemlerimize dayanarak benzetmek zor. Ama basit olarak açıklamak gerekirse, meşhur E=mc2 kare formülüne göre enerji madde dönüşümleri mevcut, aynı şekilde Cern magazin olarak anılan higgs bozonu parçaçıklara kütle vermesiyle,sicim teorisi ile mevcut evren yada evrenler meydana gelmiştir. Bizim şimdilik bildiğimiz Mikro dünyada (kuantum durumunda) enerji parcaçık ilişkisi günlük yaşantımızda hayret verici durumlar yaratma imkanı vardır. Varsayımsal olarak sicim teorilerine bakmanızı öneririm, vurgu yapmak istediğim sorununuz günlük klasik dünya gözlemlerimize benzetme yapmak izah etmek zor. 

  1. sicim teorisi
  2. Kuantum alan teorileri
  3. planck sabiti
  4. cep evrenler , başta bu konuları biraz detaylı araştırırsınız sorunuzun tam cevabı olmayacak ama iyi bir başlangıç olacaktır.konu dev bir konu 500 kelime ile detaylı ve kaynakları belirtmediğim için üzgünüm.Umarım biraz fayda verebilişimidir.
Favorilerime Ekle
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günümüzde bilim insanları dilenciler gibi görülmektedir. Ellerindeki teneke kutular, devletin fon ajanslarına ısrarla doğrultulmuştur.”
J. Doyne Farmer
Geri Bildirim Gönder