Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Yaren Köse
Yaren Köse
1,859 UP
Üye
3

Çokdişili olan kara sinekkapan kuşlarının dişilerinde diğer eşe kur yapan erkeklerin sesini algılamaya dair bir adaptasyon gelişemez miydi?

Çokdişili olan kara sinekkapan kuşlarında erkeklerin ikinci eşlerini kendilerinin ilk eşi olduğunu zannettirerek aldattığını görürüz.Peki dişiler bunu fark etmek için, örneğin 300 metre çevrede diğer dişiye kur yapan erkeğinin sesini algılama ve aldatıldığını fark etme gibi bir uyum geçiremez miydi?
436 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Muhsin Alperen Yılmaz
Biyoloji Öğrencisi

Merhaba.Olaya "aldatılmak" üzerine yaklaşmamalıyız.Çünkü doğada böyle "haysiyetli" ya da"haysiyetsiz" kavramlar yoktur.Doğada,tek eşlilik olduğu gibi poligami(çok eşlilik),poliandri(çok kocalılık) gibi durumlar da söz konusudur.Kuşlardan örnek verdiniz,kuşlardan ilerleyelim.Toygar(çayır kuşu) gibi kuşların dişileri,bir erkeğe gönlünü kaptırdıysa eğer,önüne ne kadar kısmet çıkarsa çıksın ölene kadar hiçbir eril bireyle cinsel ilişkiye girmez.Bunun tam tersine muhabbet kuşlarında ise poliandri gözleniyor çoğu zaman.Yani bir dişi kuş iki ayrı erkekle beraber aynı kafese kapatıldıysa eğer,ilk başta hangi erkek daha iyi kur yapıyorsa onu seçiyor ve çiftleşiyor.Ardından çiftleştiği erkeği kafesten alıyorlar; bu sefer tek kalan diğer eril kuş ile yine çiftleşmeye devam ediyor.Tüm bunlarla anlatmak istediğim bizim dışımızdaki canlılarda bu eş bulma konusundaki yaklamışımız haddinden fazla objektif olmalıdır.Hele kuşlarda.Kuşlar cinsel rekabetin diğer türlere bakıldığında en yüksek ve sofistike olduğu türdür.Bir de şunu unutmayın; bizim dışımızdaki yani zihinsel kabiliyeti yeterince gelişmeyen canlılar, salt soyunu devam ettirme amacı güderler.Yani çoğunlukla böyledir(istisnasına yukarıda örnek verdim).Ancak bizler anatomik olarak soy devamlılığı için elzem materyallerle ve dönem dönem geçirmek zorunda olduğumuz hallerle yüz göz olmak durumunda kalsak ta soy devamlılığı güdüsünü bastımakta tamamen özgürüz.Bundan dolayı bizlerde aldatmak gibi kavramlar büyük önem teşkil ediyor.

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close