Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Can Öktem
Üye
1

Çok sevdiğim birini kaybettiysem nasıl toparlanabilirim?

Babam 2 Mayıs'ta Corona'dan dolayı vefat etti kendimi çok yalnız ve mutsuz hissediyorum ne yapabilir.
326 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mustafa Erhan
Öğrenmeyi öğrenmeye çalışıyorum.

Allah rahmet eylesin, sabırlar diliyorum. Her acı kendi içinde yaşayana oldukça zor. O nedenle acıların kıyaslaması olmaz derler. Acı hafifletmenize etkisi ne olur bilemiyorum ancak size Stoizm felsefesinden bahsedeyim. Hatta siz de bazı kaynaklardan biraz araştırabilirsiniz. Hayatta bazı şeyler vardır ki kontrol alanımız dışındadır. 2 şeye çare yok derler: 1-Sevilmemek, 2-Ölüm. Bu 2 durum kontrol alanımız dışındadır. Sizin kontrol alanınız dışında olan durumla ilgili kendinizi suçlamak, üzüntü yaşamak gibi durumlar yaşansa da bunlar bu felsefeye göre gereksizdir. Bununla beraber acı yaşamak da kontrol alanımız dışında olarak bir refleks gibi kaçınılmazdır. Burada ise şu soru devreye giriyor: Bu acıyı dünyada sadece ben mi yaşıyorum? Bu soru başta söylediğimiz acı kıyaslamasına tezat görünse de benzer olgulara sahip acıların başkaları tarafından da yaşandığını bilmek yine bir refleks gibi kontrol dışı olarak acıyı hafifletme etkisi oluşturabilir. Bana göre son kısımda ise şu devreye giriyor: Ölüm. Ölümün kaçınılmaz bir durum olduğunu aklımızdan çıkarmamalıyız. Korkulardan veya üzüntü oluşturacak durumlardan kaçarak onlarla baş etmek mümkün değil. Ölüm bir gerçek ve bir gün başımıza gelecek. Ancak biz kendi ölümümüzü bilemeyeceğiz. Bu durumu algılamak için de son kabulleniş: Sevdiklerimizin ölümü. Bunun bir zaman gerçekleşeceği ve bizim tanıklık edeceğimiz gerçeği. İnsan yapı olarak bu olumsuz düşüncelerin mutsuzluk veya karamsarlık getirdiği düşüncesiyle ölüm gerçekliğinden uzak durur. Hatta bunu mezarlardan anlayabiliriz. Eskiden şehir içlerinde de görülen mezarlar zamanla daha uzak yerlere taşındı ve beraberinde ölüm kavramını da bizden uzaklaştırdı. Gerçek bir kabulleniş ve yeni şeyler öğrenimi bizim zaman dilimi olarak geçmişte kalan acımızdan uzaklaştırabilir.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close