Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Coğrafi keşiflerin Osmanlıya faydası nedir?

11,712 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Semy Clerk
Semy Clerk
38K UP
Yalnızca Anlamak

Coğrafi keşiflerin Osmanlı üzerinde faydası yoktur zararı vardır. Yukarıdaki beyefendinin dediklerine ek olarak, dönemin en önemli ticaret yollarını elinde tutan Osmanlı'nın coğrafi keşifler sonrası ticaret alanında epey gerilemesine ve daha farklı olaylara -aşağıdakilerden farklı- yol açmıştır:

 • İlk etkisi Akdeniz Limanları'nın değer kaybetmesidir. -Yeni keşfedilen- Afrika'nın batısındaki limanlar önem kazanmıştır. Avrupalılar Ümit Burnu’nu dolaşılarak Hindistan’a ulaşmışlardır. Osmanlı'nın vergi geliri azalmıştır.
 • Osmanlı'nın elindeki İpek ve Baharat Yolu önemini kaybetmiştir. Deniz ticareti önem kazanmıştır.
 • Kara ticaretiyle uğraşan tüccarlar azaldığı için kara ticaret yolu üzerindeki insanlar işsiz kalmıştır.
 • Osmanlı Akdeniz ticaretini canlandırmak amacıyla başka devletlere kapitülasyonlar vermek zorunda kalmıştır.
 • Avrupalılar zenginleşirken Osmanlı Devleti fakirleşmiş ve parası değer kaybetmiştir. Yüksek enflasyon yaşanmıştır.
1,681 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Uzman Tarih. Coğrafi Keşiflerin Osmanlı Devleti’ne Etkileri. (18 Kasım 2021). Alındığı Tarih: 18 Kasım 2021. Alındığı Yer: Uzman Tarih | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Ali Haydar Genç
Ali Haydar Genç
2,655 UP
Tarih ile ilgili çok araştırmam ve makalem var.

Coğrafi keşiflerin Osmanlıya faydası olmamış aksine zararı olmuştur, coğrafi keşifler ile avrupalı devletler yeni ticaret yolları açmıştır, yeni doğal kaynaklar ve iş güçlerine ulaşmışlardır. Osmanlı Devleti'nin elindeki önemli ticaret yolları önemini büyük ölçüde yitirmiştir ve diğer devletlerin yüksek büyüme ve gelişme hızlarına erişemeyecek duruma gelmiştir.

1,367 görüntülenme
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Türker AKIN
Sıradan insanım

Coğrafi keşifler, 15. yüzyılda başlayan ve dünya tarihinin akışını değiştiren önemli olaylardan biridir. Bu keşifler, Avrupalı denizcilerin deniz yoluyla Amerika, Afrika, Hindistan ve Asya’ya ulaşmalarını sağladı ve bu sayede yeni bölgeler keşfedilerek, ticaret faaliyetleri arttı.

Osmanlı Devleti de bu keşiflerden etkilendi. Osmanlı’da bu keşifler dönemi olarak adlandırılan ‘’yeniçeri devri’’nin başlangıcı 15. yüzyılın başlarıdır. Bu devirde Osmanlı Devleti’nin coğrafi keşiflere verdiği tepki oldukça çelişkilidir. Öncelikle Osmanlı Devleti, keşfedilen topraklardaki ticari faaliyetlere hakim olmak için deniz ticaretini kontrol altında tutma politikası izledi.

Tüm Reklamları Kapat

Bu politika sayesinde Osmanlı Devleti, ticari anlamda birçok alanda avantaj elde etti. Doğu Akdeniz’deki ticari hakimiyeti, Akdeniz’in kilit noktalarında kontrolü elinde tutabilmek için geliştirdiği askeri teçhizat ve donanım sayesinde arttı. Ayrıca Osmanlı, Hint Okyanusu’nda ticari faaliyetlerini artırmak için Cava, Manado, Maldivler ve Seylan Adası gibi önemli limanları ele geçirdi.

Osmanlı Devleti, coğrafi keşiflerin daha sonra fikri alanlara da yansımasını gördü. Bu dönemde Ayasofya gibi dini yapılar, Osmanlı mimarisindeki değişimle birlikte farklı stillerde inşa edilmeye başlandı. Ayrıca İstanbul’da, Osmanlı’nın coğrafi keşiflerin getirdiği malzeme ve kültürün etkisiyle birçok şirketler kuruldu.

Sonuç olarak Osmanlı Devleti, coğrafi keşifler dönemi boyunca önemli avantajlar sağladı. Deniz ticaretindeki hakimiyeti, ticari faaliyetlerdeki artışı, coğrafi keşiflerin fikri alanlara etkisi gibi sayısız faktör Osmanlı Devleti'ne yarar sağlamıştır. Tabi yararlarından çok zararı olmuştur o da başka bir sorunu cevabı.

124 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Araba Tekerleği Yuvarlak Olmak Zorunda mı? Üçgen Tekerlek Mümkün mü?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bazen Kalbinize Bıçak Saplanmış Gibi Bir Ağrı Hissediyor musunuz?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Bir Diyetin Zırva Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Yazın Cereyanda (Soğuk Hava Akıntısında) Kalmak Sizi Hasta Eder mi?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close