Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Cinsellikte şiddet normal'midir?

Bir insanın (normal yaşamda değil sadece ) cinsel ilişki sırasında partnerine karşı sert davranmak istemesi ve fantazi kurarken Duygu barındırmayan ve sadece şiddetle ilgili fantaziler kurması psikolojik bir sorunmudur? Ya da normal cinsell ilişki böyle olduğu içinmidir? Ve ya Cinsel kimliği görsel uyarıcılardan etkilendiği içinmidir ?
28,224 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Alcan
Ali Alcan
33K UP
Tıp Fakültesi Öğrencisi

Merhabalar. Sadistik Kişilik Bozukluğu; kişinin karşısındaki bireylere, canlılara fiziksel ve psikolojik olarak şiddet uygulamaktan haz alması durumudur. Bu durum bazı kişilerde cinsel birliktelik sırasında da geçerli olabilmektedir. Ancak burada bahsettiğimiz kişilik bozukluğu ileri derecede fiziksel ve psikolojik şiddete meyilli kişileri kapsamaktadır, birey bu fiziksel ve psikolojik şiddeti uygulamaktan memnuniyet duymakta ve haz almaktadır. Bu, psikolojik rahatsızlıklar kategorisinde incelenen bir bozukluktur ve uzman psikiyatr eşliğinde gerekli tedavi yolları izlenmelidir.

Mazoşist Kişilik Bozukluğu da kişinin kendisine uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddetten haz alması durumudur. Kişi kendi kendine zarar verebileceği gibi karşısındaki bireylerden de bu şiddetleri görmek ona haz verecektir. Bu kişilik bozukluğuna sahip bireyler aynı şekilde cinsel birliktelik sırasında da kendilerine karşı gösterilen şiddetten zevk almaktadırlar. Sadistik Kişilik Bozukluğu gibi bu bozukluk da uzman bir psikiyatr eşliğinde tedavi edilmelidir.

Tüm bu kişilik bozukluklarının ve ileri düzeyde şiddet içeren diğer birçok alışkanlık ya da zevk unsuru, normal cinsel birliktelikler arasında değerlendirilmez. Fakat genelde testosteron hormonunun etkisine bağlı gelişen; erkek bireylerde, dişi bireylere oranla daha sık karşılaşılan cinsel birliktelik sırasında daha agresif olma durumu yukarıda bahsettiğim ileri düzeyde şiddet içeren durumları dışında görülebilmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

3,086 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Cinsellikte Saldırganlık . (17 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 17 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Özgür Odabaşı
Araştırmacı

Merhaba hocam.

Cinsel ilişki sırasında saldırgan tavırlar şiddet içeren fanteziler psikolojik rahatsızlık olabilir. Ancak bazı psikolojik rahatsızlıkların hayvani içgüdülerini bastırma gayretinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yırtıcı hayvanların bazılarında ilişki sırasında özellikle erkeklerin dişilere zarar verme eğiliminde oldukları veya ilkel zamanlarda mağara adamlarının eşlerine bugünün şartlarından daha acımasız davrandıkları aşikar . Bizler cinayet işleyen birine psikopat diyebiliriz. Doğada bu tarz durumlar olduğunda mesela aynı şeyi erkek aslan yaptığında şu aslan psikopattır tarzında birşey demiyoruz. Medeni insanlar olarak çoğu hayvani duygularımızı bastırsak da bazen bu tür durumlar ortaya çıkabiliyor. Belki de bu durum bize atalarımızdan kalan bir mirastır.

Tüm Reklamları Kapat

3,021 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close