Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Cinsellikte şiddet normal'midir?

Bir insanın (normal yaşamda değil sadece ) cinsel ilişki sırasında partnerine karşı sert davranmak istemesi ve fantazi kurarken duygu barındırmayan ve sadece şiddetle ilgili fantaziler kurması psikolojik bir sorunmudur? Ya da normal cinsell ilişki böyle olduğu içinmidir? Ve ya cinsel kimliği görsel uyarıcılardan etkilendiği içinmidir?

2
Teşekkür (1)
Hatırla (2)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba hocam.

Cinsel ilişki sırasında saldırgan tavırlar şiddet içeren fanteziler psikolojik rahatsızlık olabilir. Ancak bazı psikolojik rahatsızlıkların hayvani içgüdülerini bastırma gayretinden kaynaklandığını düşünüyorum. Yırtıcı hayvanların bazılarında ilişki sırasında özellikle erkeklerin dişilere zarar verme eğiliminde oldukları veya ilkel zamanlarda mağara adamlarının eşlerine bugünün şartlarından daha acımasız davrandıkları aşikar . Bizler cinayet işleyen birine psikopat diyebiliriz. Doğada bu tarz durumlar olduğunda mesela aynı şeyi erkek aslan yaptığında şu aslan psikopattır tarzında birşey demiyoruz. Medeni insanlar olarak çoğu hayvani duygularımızı bastırsak da bazen bu tür durumlar ortaya çıkabiliyor. Belki de bu durum bize atalarımızdan kalan bir mirastır.

117 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Merhabalar. Sadistik Kişilik Bozukluğu; kişinin karşısındaki bireylere, canlılara fiziksel ve psikolojik olarak şiddet uygulamaktan haz alması durumudur. Bu durum bazı kişilerde cinsel birliktelik sırasında da geçerli olabilmektedir. Ancak burada bahsettiğimiz kişilik bozukluğu ileri derecede fiziksel ve psikolojik şiddete meyilli kişileri kapsamaktadır, birey bu fiziksel ve psikolojik şiddeti uygulamaktan memnuniyet duymakta ve haz almaktadır. Bu, psikolojik rahatsızlıklar kategorisinde incelenen bir bozukluktur ve uzman psikiyatr eşliğinde gerekli tedavi yolları izlenmelidir.

Mazoşist Kişilik Bozukluğu da kişinin kendisine uygulanan fiziksel ve psikolojik şiddetten haz alması durumudur. Kişi kendi kendine zarar verebileceği gibi karşısındaki bireylerden de bu şiddetleri görmek ona haz verecektir. Bu kişilik bozukluğuna sahip bireyler aynı şekilde cinsel birliktelik sırasında da kendilerine karşı gösterilen şiddetten zevk almaktadırlar. Sadistik Kişilik Bozukluğu gibi bu bozukluk da uzman bir psikiyatr eşliğinde tedavi edilmelidir.

Tüm bu kişilik bozukluklarının ve ileri düzeyde şiddet içeren diğer birçok alışkanlık ya da zevk unsuru, normal cinsel birliktelikler arasında değerlendirilmez. Fakat genelde testosteron hormonunun etkisine bağlı gelişen; erkek bireylerde, dişi bireylere oranla daha sık karşılaşılan cinsel birliktelik sırasında daha agresif olma durumu yukarıda bahsettiğim ileri düzeyde şiddet içeren durumları dışında görülebilmektedir.

103 görüntülenme
Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Sembolik bir protesto istiyorsanız, bir bayrağı yakmayın. Onu yıkayın.”
Norman Thomas