Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Arda A
Üye
0

Cinsel istek yaradılıştan mıdır?

İki karşı cinsin birbirlerinin cinsel organlarına duyduğu şevk yaradılışımızdan itibaren var mıydı. Yoksa başta normalken, insanın giyinmeyi keşfettikten sonra o bölgelerinin kapanmasıya beraber gizli saklıya olan istek yüzünden vücudun diğer bölgelerine kıyasla daha mı çekici olmuştur?
248 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Pelinsu Çağla Batur
Uzman Klinik psikologum, 10 yıldır meslekteyim

Çiftleşmek için hazır olduğunu bir dişinin anus çevresinin ve cinsel organının kızarmasından anlar hayvanlar. Erkek bireyler de ona göre yaklaşır dişiye. Evrimin tüm işi türü devam ettirecek çevreye uyumlu yavrular yaratabilmektir. Bu yüzden bu özellikler cinsel seçilim içerisinde var olmuştur.

Sapienslerin ataları 2 ayak üstüne kalkıp yürümeye başlayınca bu alan görünmez hale geldiğinden insan dişilerinin memeleri sadece doğum sonrasında belirginleşmeyi bırakmış her daim var olan yağ dokular ile evrilmiştir. Ki onun ereksiyonu bu sefer çiftleşmeye hazır olduğunı gösterir erkek bireyler için.

Kısacası kıyafetlerle hiçbir ilgisi yoktur. İnsanların çoğu omzunu da görmezsiniz ama normal bir dağılımdaki popülasyonda çoğunluk omuz için yükselmez. Yeniliğe olan çekilme (seeking novelity) denen bir kavram vardır ama o organizmanın kendi olası tehlikelerden korumak için sürdürdüğü bir mekanizmadır. Gizliliğin temeli kapalı olması değil yeni olmasıdır. İnsan anatomisi yeni değildir. Çünkü herkes kumaş altında da olsa kadında erkekte ne organ olduğunu bilir. Pek gizli bir şey yoktur.

Tüm Reklamları Kapat

Evrimsel bir sürecin parçasıdır bu. (Yaradılış kastınız insan doğası ise.)

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Turan Zeybek
Bu konularda biraz bilgi sahibiyim

Homo sapiens türü giyinmeden önce de diğer türler arasında da kıyafet denen kumaş olmadığı için cinsel organlar rahatlıkla görülebiliyor ve hayvanlara bu organlar yine de çekici geliyor ve tahrik oluyorlar.Bu düşünceyle ikisi arasında pek bir ilişki görünmüyor.Hipotezinizi böyle yorumluyorum.(Gizliye olan ilgi bence mantıklı bir düşünceydi.)Cinsel isteği üremeye ve çoğalmaya bir teşvik edici etken olarak görebiliriz.Evet.Cinsel istek yaradılıştandır(evrimseldir) diyebiliriz.

2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close