Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Melisa Ok
Melisa Ok
2,112 UP
Üye
6

Çiğ yumurta yemek faydalı mıdır zararlı mıdır?

3,479 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Batuhan Piren
Öğrenci

Çiğ yumurta yenmemeli çünkü gıda kaynaklı salmonellaya yol açar. Salmonella bir bakteridir. Amerika Birleşik Devletleri'nde 1,4 milyon kişi bu gıda hastalığına yakalanmaktadır. 2019'daki verilerde ABD bu hastalığa karşı ölenlerin sayısı 420 ölüm.[1]

301 görüntülenme

Kaynaklar

 1. unknown. Salmonella Homepage. Alındığı Tarih: 15 Şubat 2023. Alındığı Yer: centers for disease control and prevention | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Moderatör Uyarısı
Yetersiz Kaynak 1 moderatör tarafından eklendi
Cevapta akademik veya güvenilir kaynaklar bulunmamaktadır. Tıp ve sağlık gibi alanlarda cevabın akademik veya güvenilir kaynaklar içermesine özen gösterilmelidir.
2
Taylan Dursun
Taylan Dursun
40K UP
Meraklı bir Genç

Çiğ yumurta ile pişmiş yumurta arasında besin değeri açısından çok da bir fark olmadığını öğrendik, hatta işe beslenme boyutunda baktığımızda hem sindirimimiz hem de daha çok fayda sağlayabilmemiz için tercihimizi pişmiş yumurtadan yana yapmamız gerektiğini gördük.

Aynı şekilde çiğ yumurtanın başta salmonella bakterisi olmak üzere birçok bakteri bakımından daha tehlikeli olabileceği, özellikle yumurtayı kırarken kabuktan iç kısma kolayca bakteri geçisi olabileceğini de öğrendik.

O zaman bu karşılaşmanın kazananı açık ara farkla pişmiş yumurta oldu!

Tüm Reklamları Kapat

Beslenme Uzmanı Mangieri de son olarak şunları eklemeyi ihmal etmiyor: "Çiğ yumurta yemenin özel bir gücü yok, kimsenin diyetine ekstra fayda sağlamaz. Çiğ yumurta tüketmenin %100 zararsız olduğunu da zaten kimse söyleyemez. O yüzden ben çiğ yumurtadan uzak durulmasını öneriyorum."

Ne diyelim, siz siz olun, faydalı olduğunu duydunuz diye, vücut geliştirmek ya da ses güzelleştirmek gibi nedenlerle çiğ yumurta tüketmeye başlamayın, bunu mutlaka yapmak istiyorsanız öncesinde kendi doktorunuza, beslenme uzmanınıza ya da diyetisyeninize danışarak hareket edin. Sağlık bu, riske atmaya gelmez.[1]

426 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Z. Çetin. Ezber Bozan Gerçekler: Çiğ Yumurta Tüketmek Gerçekten Faydalı Mı?. (11 Mayıs 2018). Alındığı Tarih: 4 Şubat 2023. Alındığı Yer: Yemek | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close