Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Charles Darwin'den önce biri evrimi bulmuş olabilir mi?

Darwin'den önce biri evrimi bulmuş ve kanıtlayamadan ölmüş olabilir mi? Ve onun araştırdığı şeyler, topladığı tüm kanıtlar bulunsa Dünya'da neler değişir?
199 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Onur Metin
Onur Metin
1,245 UP
Jeoloji mühendisiyim.

Merhaba,

Tabii ki evrim Darwin'den birkaç milyar yıl önce de vardı. Ancak bunun fikir şeklinde tam olarak ne zaman ortaya çıktığını bilmek zor. Darwin'in sunduğu teori, modern evrim teorisine yakın bir teori bile değil, ondan sonra bir sürü bilgi literatüre eklendi. Bir sürü yanlış bilgi düzeltildi, bir sürü bilgi değiştirildi. Yani, öğrenme bir evrimleşme gibi sürüyor.

Tüm Reklamları Kapat

Basralı El Cahiz ismini duydun mu bilmiyorum. Kendisi Iraklı bir filozof. Darwin'den yaklaşık 1000 yıl öncesinde evrim fikrini ortaya atmış. Şuradan kendisinin kim olduğunun bir özetine bakabilirsin.

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Joseph Joestar
Evrimi severim evirenden ötürü...

Evrim en az Anaksimenderes'ten beridir biliniyor ve çağın zihninin izin verdiği kadar bilimsel bir şekilde ele alınıyordu. Bugünkü kadar iyi bilinmese de insanlar geçmişte de canlılar arası benzerliklerden ve fosillerden haberdardı.

Darwin'in bulduğu evrimin teorilerinden biridir. Bu yüzden çoğu kez ''Darwin'in Evrim Teorisi'' tanımını görürsünüz. Bugün Darwin'in seçilim yasalarına(başta doğal seçilim), Mendel'in kalıtım yasaları ve daha bir kaç eklemeyle beraber ''Modern Sentez'' adı verilen evrim teorisi geçerlidir. Artık evrim teorisi denince akla gelen Modern Sentez. Mutasyonlar, DNA, kalıtım vs. Darwin zamanında bilinmiyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Darwin'in bulduğu seçilim yasaları daha önce bulunmuş olabilir mi? Aslında Darwin'in bu yasaları bulup yayınlaması arasında geçen sürede Wallace Darwin'den bağımsız olarak doğal seçilimi buldu. Yani bulunamayacak bir şey değil.

''Darwin'den önce biri evrimi bulmuş ve kanıtlayamadan ölmüş olabilir mi? Ve onun araştırdığı şeyler, topladığı tüm kanıtlar bulunsa Dünya'da neler değişir?'' Bu soruyu ''Darwin'den önce doğal seçilimi birisi bulmuş olabilir mi?'' şeklinde ele alırsak belki derim. Onun araştırdığı şeyleri öğrenmek neyi değiştirirdi? Bir ihtimalle Darwin gibi doğadan bol bol örnek toplamışsa bu örnekler işe yarayabilir. Son 500 yılda bile çok fazla canlı türünün soyu tükendi. Evcilleştirilmiş hayvanlar ve bitkilerde önemli değişimler oldu. Bu konudaki kayıtlar kullanışlı olur. Gene de pozitif bilimler ''geçmişteki insanların bilgeliğine'' pek ihtiyaç duymaz. Bu buluş Evrim Teorisi'nin tarihi gelişimi hakkındaki bilgimizde eklemeler ve değişimler yaratabilir ama Evrim Teorisi'nin kendisini pek etkilemez.

Yani bu buluş bilim tarihi açısından oldukça önemli, pozitif bilimler açısından eh işte diyeceğimiz kadar önemli olurdu.

1
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
2025'teki Güneş Fırtınasını Atlatabilecek miyiz?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
İnternet Nasıl Çalışıyor? İzlemek İstediğimiz Videoları Bize Nasıl Gösteriyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Deprem Sırasında Gökyüzünde Neden Mavi Işıklar Oluşuyor?
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Depremzedeler İçin Bilimseverler El Ele! [CANLI YAYIN]
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Güneş Yerine Karadelik Koysak Ne Olur?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close