Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Çevresel baskı yerine kendi isteğimiz ile evrimsel değişim olabilir mi?

Evrimin, çevresel baskı ve soyu devam ettirmek için olduğunu biliyoruz ama isteye bağlı olarakta olamaz mı? Diyelim bir adada 100.000 yıl boyunca kendi istekleriyle (en azından en başta) vegan yaşayan insanlar var; hayvansal proteinlerin sindirilmesinde işe yarayan enzimler yok olabilir mi? veya çene yapısı değişebilir mi?
276 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Bir özelliğin o yönde evrimleşebilmesi için popülasyondaki o özelliğe etki eden genlerin (ya da o mutasyonların/kalıtsal çeşitliliğin) görülme sıklığı "bir nedenle" artmalı. Tabii ki burada istediğiniz özelliğin evrimsel olarak ulaşılabilir olduğunu varsayıyorum.

Şöyle düşünün. Bir farenin kuyruğunu istediğiniz kadar kesin, sonraki nesilde yine kuyruklu doğacaktır. Aynı şekilde farenin kuyruksuz doğmasını istemek de yavrunun kuyruksuz doğmasına sebep olan mutasyonlar yaratamaz. Dolayısı ile o mutasyonlar popülasyonda artamaz ve o yönde evrim yaşanamaz.

Eğer farelerin kuyruğunun körelmiş olmasını istiyorsanız kalıtsal çeşitlilik içinden kuyruğun daha "körelmiş" çıkmasını sağlayan mutasyonların popülasyondaki görülme sıklığını arttırmanız (dolayısı ile uzun kuyruklu olan bireyleri azaltmanız) gerek. Bunu sağlayan etkiye çevresel baskı veya seçilim baskısı diyoruz. Dolayısıyla o yönde bir evrim için seçilim baskısı şart.

Tüm Reklamları Kapat

İstemekten kastınız "Keşke böyle olsa..." demekse bunun hiçbir evrimsel işlevi olmaz. İstemekten kastınız nesiller boyunca o davranışa devam etmekse yukarıda bahsettiğim seçilim baskısı olmazsa popülasyon nesiller boyunca aşağı yukarı aynı özellikte durur. Bu da sizin istediğiniz yönde bir evrime sebep olmaz.

İstediğiniz yönde bir evrimin olma yolu çevresel koşullarda o özelliğe sahip olanların daha kolay hayatta kalıp daha kolay üremesidir. Bu yüzden ya çevreye hükmedeceksiniz ve istediğiniz özellikte olanların daha avantajlı olduğu bir çevre yaratacaksınız ya da istediğiniz özellikte olanların hayatta kalmasına/üremesine (yapay seçilim ile) müdahale edeceksiniz.

Ancak istediğiniz durumlar kuyruksuz fare gibi durumlardan daha karmaşık olduğundan üretmeye çalıştığınız seçilim baskısı hiçbir işe yaramayabilir ya da türün sonunu getirebilir.

178 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. "Şu Olursa Evrim Olur Mu?" Veya "Bu, Evrime Örnek Midir?": Evrim, Hangi Şartlarda Yaşanır?. (10 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 6 Nisan 2022. Alındığı Yer: Evrim Ağacı doi: 10.47023/ea.bilim.1477. | Arşiv Bağlantısı
 2. Evrim Ağacı. Neden Kanatlı İnsanlar Ve Tekerlekli Hayvanlar Yok?. (10 Mart 2022). Alındığı Tarih: 6 Nisan 2022. Alındığı Yer: YouTube | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close