Puan Ver
1
Puan Ver

Canlılarda karakterin seçilim üzerinde etkisi var mıdır?

Mesela mahallemizdeki şirin, kendini acındırmada usta olan, bize hoş gelen özelliklere sahip bir kedi, bu özellikleri sonraki nesillere aktarabilir mi

1
Teşekkür Et
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Buna cevabım hayır olurdu.Çünkü karakteristik özellik tarihte ne kadar kategorileştirilmeye çalışılsa da adı üstünde kişiseldir ve aktarılmaz. Karakter; zamanın yaşam şartları, topluluk, kültür, eğitim gibi dış faktörlerden etkilenerek oluşur.

Bu durumu açıklamak adına sizin verdiğiniz kedi örneğini yorumlayacağım. Sakin bir kedinin agresif bir kedi doğurduğunu düşünelim. Sinirli kedi karnını doyurmalı. Bunun için ya fare avlar yada yemek veren insanlara karşı sevimli davranır. Karnını doyurmak için insanlara yanaşmayı seçmezse doğal seçilim yüzünden yok olacaktır ama insanlara sevimli davranırsa üreme ihtimali artacaktır. Bu yüzden sinirli kedi kendi kırmızı çizgilerini belirleyerek insanlara şirin davranır ama yanlış anlaşılma olmasın kişiliği hala sinirlidir. Ona dokunmaya çalışan insanı diğer kedilerden ayrı olarak hala tırmalar ve hala sinirlidir.

Teşekkür Et
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Öldürmenin kötü olduğunu göstermek için neden öldüren insanları öldürüyoruz?”
Holly Near
Geri Bildirim Gönder