Puan Ver
4
Puan Ver

Canlılar ortaya çıktıktan ne kadar sonra ve nasıl üreme güdüsüne ve bilincine kavuşmuştur?

1
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
Reklam
Reklam
1 Cevap

Abiyogenez, Önce-RNA hipotezine göre düşünecek olursak;

Canlılar veya canlılık henüz oluşmadan önce, ilk oluşan ve bir RNA molekülü olan Ribozim, oto-katalizör özelliğine sahip olduğu için kendini kopyalamaya, çoğalmaya başlamış.. Geri-transkripsiyon ile DNA üretimine kadar varmış..

Ondan sonra ilk cansızlıktan canlılığa geçiş olarak tanımlanan Koaservatlar da bu oto-katalizör etki ve kopyalanma/çoğalma devam ederek, ilk bakterilerde mitoz bölünmeye kadar ilerlemiş..

Şimdi ise bildiğin sevişiyoruz..

Yani "üreme güdüsü" ile "çoğalma ve genetik aktarımı" bir tutarsak.. Henüz canlılar ortaya çıkmadan önce başlamış diyebiliriz..

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Evrim Ağacı Önce Rna-Hipotezi
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkesin üç gerçek okul müdürü vardır: duyuları, zeki arkadaşları ve kitapları.”
Henry Ward Beecher
Geri Bildirim Gönder