Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Canan karatay diyeti sağlıklı mı?

Canan karatay diyeti doğru bir diyet midir? Ya da bunu sadece diyet olarak düşünmeyelim sağlıklı bir beslenme bu şekilde midir?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Diyet, beslenme konusu ENERJİ METABOLİZMASIndan bağımsız olarak ele alınamaz.

En başta bunu kabul etmek zorundayız.

İnsan biyolojisi için DOĞRU ENERJİ KAYNAKLARInı anlamış olmak gerekir.

Bunun için de hangi tür besinin, nasıl süreçlerle enerjiye çevrildiğini anlamış olmak gerekir.

Diğer yandan doğru kaynakları bedene alma düzeni saati biyolojik saat açısından nasıl olmalıdır?

Bu temel konular açıklanmadan beslenme konusunda çok net konuşmak tehlikeli olacaktır.

Karatay diyeti oldukça iyi bir sistem. Ancak, konuyu ne yiyem, ne içeyim in ötesine taşıyacaksak, neyi niçin yiyeceğimizi moleküler düzeyde anlamak, ve artık neyin iyi neyin kötü olduğunu düşünmeyecek bir bilgi seviyesine çıkmak, diyet beslenmeyle ilgili soruları bitirmek gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde, kimin diyet kitabı varsa onu denemeye gider konu. Ve kısa sürede alınan sonuç üzerinden değerlendirileceği için sağlıklı olmaz.

Karatayın yaklaşımını daha derin ve güncel literatürle birleştiren isim, Ayşegül Çoruhlu. Aidin Salih in de benzer yaklaşımını Karatay bilimsel olarak derinleştirdi, Ayşegül Çoruhlu ise konuyu kuantum seviyeye taşıdı. Ve biraz bilimsel altyapısı olan, biyokimyayı seven kişiler için beslenmede soru işaretlerini bitirmeyi başardı.

En temel seviyede, beslenmenin amacı ELEKTRONa metabolizma yoluyla ulaşmak, ve temel yapıtaşlarını almak. İşte besinlere bu açıdan bakmak için çok detaylı bilimsel altyapı sunuyor AÇoruhlu.

Vücudun besin almasında bütün canlılarda olduğu gibi sirkadiyen ritm geçerli olduğu için, en doğru kaynağı bile alıyor olsak, biyolojik saate uygun zamanda almıyorsak, moleküler seviyede sorun a neden olmaktayız.

Bu temel bilgiye sahip olan bir kişi, neyi ne zaman ne için yiyeceği içeceği konusunda emin olabilir.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Tüm hayat dersleri okulda öğrenilmez. Hayat, onları her yerde öğretebilir.”
Lucy Maud Montgomery
Geri Bildirim Gönder