Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1
11K UP
Üye
1

Canan Karatay Diyeti Sağlıklı mı?

Canan Karatay diyeti doğru bir diyet midir? Ya da bunu sadece diyet olarak düşünmeyelim sağlıklı bir beslenme bu şekilde midir?
921 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
255K UP
Krononot⁸

Diyet, beslenme konusu ENERJİ METABOLİZMASIndan bağımsız olarak ele alınamaz.

En başta bunu kabul etmek zorundayız.

İnsan biyolojisi için DOĞRU ENERJİ KAYNAKLARInı anlamış olmak gerekir.

Tüm Reklamları Kapat

Bunun için de hangi tür besinin, nasıl süreçlerle enerjiye çevrildiğini anlamış olmak gerekir.

Diğer yandan doğru kaynakları bedene alma düzeni saati biyolojik saat açısından nasıl olmalıdır?

Bu temel konular açıklanmadan beslenme konusunda çok net konuşmak tehlikeli olacaktır.

Karatay diyeti oldukça iyi bir sistem. Ancak, konuyu ne yiyem, ne içeyim in ötesine taşıyacaksak, neyi niçin yiyeceğimizi moleküler düzeyde anlamak, ve artık neyin iyi neyin kötü olduğunu düşünmeyecek bir bilgi seviyesine çıkmak, diyet beslenmeyle ilgili soruları bitirmek gerektiğini düşünüyorum. Aksi takdirde, kimin diyet kitabı varsa onu denemeye gider konu. Ve kısa sürede alınan sonuç üzerinden değerlendirileceği için sağlıklı olmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Karatayın yaklaşımını daha derin ve güncel literatürle birleştiren isim, Ayşegül Çoruhlu. Aidin Salih in de benzer yaklaşımını Karatay bilimsel olarak derinleştirdi, Ayşegül Çoruhlu ise konuyu kuantum seviyeye taşıdı. Ve biraz bilimsel altyapısı olan, biyokimyayı seven kişiler için beslenmede soru işaretlerini bitirmeyi başardı.

En temel seviyede, beslenmenin amacı ELEKTRONa metabolizma yoluyla ulaşmak, ve temel yapıtaşlarını almak. İşte besinlere bu açıdan bakmak için çok detaylı bilimsel altyapı sunuyor AÇoruhlu.

Vücudun besin almasında bütün canlılarda olduğu gibi sirkadiyen ritm geçerli olduğu için, en doğru kaynağı bile alıyor olsak, biyolojik saate uygun zamanda almıyorsak, moleküler seviyede sorun a neden olmaktayız.

Bu temel bilgiye sahip olan bir kişi, neyi ne zaman ne için yiyeceği içeceği konusunda emin olabilir.

347 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (30 Mart 2020). Alındığı Tarih: 30 Mart 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close