Sorulara Dön
2
Etoloji & Zooloji

Çam kese tırtılı ne kadar tehlikeli? Korona virüsten daha tehlikeli olabilir mi?

Sosyal medyada böyle bir paylaşım gördüm. Bu tırtıl her çam ormanında veya çam olan her bahçede bulunur mu?

1
470 görüntülenme
Teşekkür (5)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Tırtılın dokunulması halinde bir tehdit unsuru olduğu doğru, ancak koronavirüsle kıyaslama kısmı tamamen dramatikleştirmeden ibaret.

Tırtılın fırçamsı uzantıları "thaumetopoein" adlı bir protein içeriyor. Memeli immün sistemi de buna karşı hayli reaktif. Alerjik bünyeleri olan atopik memeliler (çocuk, köpek, kedi) için sorun teşkil edebiliyor. İleri seviyede anafilaktik şok gibi hayati reaksiyonlara neden olabilme potansiyeli var. Patilerinde kalan fırçamsı yapıları yalayan bireylerin dillerinde tahriş, inflamasyon hatta ileri seviyede nekroz olabiliyor.

Buradaki sorun, alerjik reaksiyon ile viral pandeminin karşılaştırılması olmuş. Yani koronavirüs kadar tehlikeli değil. Bahsedildiği kadar önüne geçeni öldüren bir şey değil yani. "İş işten geçiyor" tarzı söylemler tıbbi açıdan biraz yanlış olmuş. İnsanlarda genellikle deriye temas ettiği için kontakt dermatit adı verilen kaşıntılı deri reaksiyonuna neden oluyor. Kedigillerde ve köpekgillerde ise yalayarak temas olduğu için daha duyarlı olan ağız mukozasında etkileri daha fazla alıyor. Elbette her bireyde benzer tepki görülmüyor. Bu açıdan kıyaslarsak hem insanlar hem de diğer plasentalı memeliler (kedi, köpek vs) için arı sokması ardından görülen anafilaksi çok daha yaygın ve tehlikeli.

İnsanlarda vaka istatistiklerinin bazılarını bakmak istedim. Şu şekilde:

  1. 2008 yılında İspanya'da bir okulda, 3'ü yetişkin olmak üzere 70 kişi arasında salgın oluyor. Bunlardan 6/70'inde dermatit (deri inflamasyonu) gözleniyor.
  2. 2010'da Hindistan'da 3 aylık yenidoğanda nefes darlığı, çarpıntı ve sistemik alerjik reaksiyon gözleniyor.
  3. 1998'de Hollanda'da anafilaksiye giren birey kaydı var (Asıl korkulması gereken durum).

Beşeri hekimlikte pek birincil olmayan; ancak veteriner hekimlikte önemli olan bir konu. Dolayısıyla kedigiller ve köpekgiller açısından dikkat edilmesi gerekli.

Bu arada bu tırtıl, elbette her çam ormanında olmak zorunda değil. Sadece çam ormanı da değil, sedir ve karaçam gibi diğer ibreli (iğne yapraklı) ormanlarda da görülebilirler. Hatta ormanlar arasında geçiş yaparken kaldırımda bile görebilirsiniz. Malum en çok beslenmeyi sevdikleri şeyler.

Fakat genellikle konvoy halinde hareket ettikleri için gezerken kolaylıkla fark edebilirsiniz. Şahsen daha hiç karşılaşmadım ben. Çok merak ediyorum.

Yaşam Ağacı kaydımızı da merak edenler için bırakıyorum şöyle dursun.

890 görüntülenme
Öne Çıkarılan Cevap
6
Teşekkür (5)
Paylaş
6
Bu cevabın içeriği ve doğruluğu, Evrim Ağacı editörleri tarafından kontrol edilmiş ve onaylanmıştır.

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Health Effects Associated With Exposure To Oak Processionary Moth Larvae: A Systematic Review. (12 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 12 Mayıs 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın