Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Çam kese tırtılı ne kadar tehlikeli? Korona virüsten daha tehlikeli olabilir mi?

Sosyal medyada böyle bir paylaşım gördüm. Bu tırtıl her çam ormanında veya çam olan her bahçede bulunur mu?

1
Teşekkür (5)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Tırtılın dokunulması halinde bir tehdit unsuru olduğu doğru, ancak koronavirüsle kıyaslama kısmı tamamen dramatikleştirmeden ibaret.

Tırtılın fırçamsı uzantıları "thaumetopoein" adlı bir protein içeriyor. Memeli immün sistemi de buna karşı hayli reaktif. Alerjik bünyeleri olan atopik memeliler (çocuk, köpek, kedi) için sorun teşkil edebiliyor. İleri seviyede anafilaktik şok gibi hayati reaksiyonlara neden olabilme potansiyeli var. Patilerinde kalan fırçamsı yapıları yalayan bireylerin dillerinde tahriş, inflamasyon hatta ileri seviyede nekroz olabiliyor.

Buradaki sorun, alerjik reaksiyon ile viral pandeminin karşılaştırılması olmuş. Yani koronavirüs kadar tehlikeli değil. Bahsedildiği kadar önüne geçeni öldüren bir şey değil yani. "İş işten geçiyor" tarzı söylemler tıbbi açıdan biraz yanlış olmuş. İnsanlarda genellikle deriye temas ettiği için kontakt dermatit adı verilen kaşıntılı deri reaksiyonuna neden oluyor. Kedigillerde ve köpekgillerde ise yalayarak temas olduğu için daha duyarlı olan ağız mukozasında etkileri daha fazla alıyor. Elbette her bireyde benzer tepki görülmüyor. Bu açıdan kıyaslarsak hem insanlar hem de diğer plasentalı memeliler (kedi, köpek vs) için arı sokması ardından görülen anafilaksi çok daha yaygın ve tehlikeli.

İnsanlarda vaka istatistiklerinin bazılarını bakmak istedim. Şu şekilde:

  1. 2008 yılında İspanya'da bir okulda, 3'ü yetişkin olmak üzere 70 kişi arasında salgın oluyor. Bunlardan 6/70'inde dermatit (deri inflamasyonu) gözleniyor.
  2. 2010'da Hindistan'da 3 aylık yenidoğanda nefes darlığı, çarpıntı ve sistemik alerjik reaksiyon gözleniyor.
  3. 1998'de Hollanda'da anafilaksiye giren birey kaydı var (Asıl korkulması gereken durum).

Beşeri hekimlikte pek birincil olmayan; ancak veteriner hekimlikte önemli olan bir konu. Dolayısıyla kedigiller ve köpekgiller açısından dikkat edilmesi gerekli.

Bu arada bu tırtıl, elbette her çam ormanında olmak zorunda değil. Sadece çam ormanı da değil, sedir ve karaçam gibi diğer ibreli (iğne yapraklı) ormanlarda da görülebilirler. Hatta ormanlar arasında geçiş yaparken kaldırımda bile görebilirsiniz. Malum en çok beslenmeyi sevdikleri şeyler.

Fakat genellikle konvoy halinde hareket ettikleri için gezerken kolaylıkla fark edebilirsiniz. Şahsen daha hiç karşılaşmadım ben. Çok merak ediyorum.

Yaşam Ağacı kaydımızı da merak edenler için bırakıyorum şöyle dursun.

Teşekkür (5)
Paylaş
6
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“...ama ben biliyorum ki Dünya küreseldir. Çünkü ben, Dünya'nın Ay üzerindeki gölgesinin şeklini gördüm.”
Ferdinand Magellan
Geri Bildirim Gönder