Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Büyük patlama(şişme) sebebi nedir? Ve evren karanlık madde henüz ortaya çıkmamışken nasıl şişebildi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Şuanlık net bir şekilde bilemiyoruz. Ama kuantum dalgalanmalardan bir evrenin oluşabileceğine dair güçlü delillerimiz var. Şuanda boşlukta kuantum dalgalanmalardan ötürü sürekli olarak sanal parçacıklar yoktan var oluyor ve tekrar ölüyorlar. Var olmak için gereken enerjiyi bu kuantum dalgalanmalardan alıyorlar, öldüklerinde ise tekrar 'iade ediyorlar'. Bizim evrenimizde buna benzer bir şekilde oluşmuş olabilir. Tabii ki minicik bir sanal parçacık ile devasa bir evren arasında bir fark var. Ama matematiksel olarak aşırı derecede küçük bir ihtimal olsa bile mümkün. Ve kuantuma göre, bir şeyin var olması için 0 olmayan bir ihtimal varsa, o şey olur. Bu kuramı destekleyen en güçlü şey ise evrendeki pozitif enerji ile negatif enerjinin toplamının 0 olması, yani hiç. Bu yüzden evren hiçlikten var olmuş olabilir. Bu konular biraz fazla detaylı, net bir şekilde öğrenmeniz için birkaç satıra değil birkaç kitaba ihtiyacınız olacaktır.

Teşekkür (2)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hatalı bir argümanın tedavisi daha iyi bir argüman geliştirmektir; düşünceleri bastırmak değil.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder