Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Büyük patlamadan önce evrende hiçlikten başka bir şey olamaz mı?

344 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
İlhan Taşlı
Uzay Bilimleri Takipçisi

Öncelikle ''hiçlik'' üzerinde bir duralım. Aslında uzay denildiği zaman aklımıza ilk gelen boşluktur. Boşluk kavramı zihnimizde ister istemez hiçlik kavramıyla eşdeğermiş gibi anlaşılıyor. Peki boşluk dediğimiz bu alan gerçekten hiçlik mi? Cevap kesinlikle hayır! çünkü uzay boşluğunun neredeyse tamamı radyasyon, nötrino ve diğer atom altı parçacıklar ile doludur. Hatta tamamen bu parçacıklardan da arındırılmış vakum ortamı yaratmayı başarsanız bile kuantum dalgalanmalarından, aynı anda hem var olup hem yok olabilen sanal parçacıklardan kurtulamazsınız kaynak. Büyük patlama öncesinde ne olduğu hakkında ancak varsayımlarda bulunabiliriz. Benim görüşüm, biz insanlar büyük patlamanın bir sonucu olduğumuza göre, bu alan[1]daki fizik, kimya ve matematiği algılayabiliriz, öncesi alandaki durumu algılamamızın imkansız olduğu.

Kaynaklar

 1. S. Hawking. (1998). A Brief History Of Time. ISBN: 9780553380163. Yayınevi: Bantam Books.
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Yıldıray Dilmaç
Araştırmaya ve öğrenmeye meraklıyım

Büyük Patlama'dan önce evrende ne olduğu konusu hala bilim adamları arasında bir tartışma konusudur. Büyük Patlama teorisi, evrenin genişlediği ve sıcaklığının düştüğü bir zaman diliminde meydana geldiğini öne sürmektedir. Ancak, Büyük Patlama'dan önce evrende neler olduğuna dair tam bir kesinlik yoktur ve bilim adamları hala bu konuda araştırmalar yapmaktadırlar.

Bir teoriye göre, Büyük Patlama'dan önce evrende bir "kuantum köpüğü" bulunuyordu. Bu kuarkların ve leptonların oluştuğu bir enerji yoğunluğu alanıydı. Ancak, bu teori henüz kanıtlanmış bir teori değildir ve araştırmalar devam etmektedir.

Diğer bir teoriye göre, Büyük Patlama'dan önce evrende bir başka evren bulunuyordu. Bu evrenin çökmesi sonucu Büyük Patlama meydana geldi. Ancak, bu teori de henüz kanıtlanmış bir teori değildir ve araştırmalar devam etmektedir.

Tüm Reklamları Kapat

Sonuç olarak, Büyük Patlama'dan önce evrende hiçlikten başka bir şey olup olmadığı konusunda kesin bir bilgi yoktur ve bu konuda araştırmalar devam etmektedir.[1]

Kaynaklar

 1. ChatGPT. Chatgpt. (2 Mart 2023). Alındığı Tarih: 2 Mart 2023. Alındığı Yer: ChatGPT | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close