Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Büyük patlama teorisi neden doğru varsayılıyor?

436 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alperen Yuncu
Alperen Yuncu
38K UP
Fizik doktora öğrencisi

Doğru olduğu varsayılmıyor. Alternatif teoriler üzerine hala çalıimalar mevcut.

Elimizdeki hipotezler içinde en gerçekçi ve en güçlüsü Büyük Patlama Teorisi. Mevcut problemleri en iyi o karşılıyor. ve Aynı zamanda en basiti. Genel olarak bilimde bsitlik ilkesi vardır. Eğer bir fenomeni açıklayan birden fazla teori varsa bunlardan bir kısmı yanlışlanana kadar en basit olanı kabul görür. Mesela eğer evde sadece iki kişi yaşıyorsanız ve bir süre önce mutfak masasına bıraktığınız elma yenmişse ilk düşünceniz ev arkadaşınızın onu yemiş olacağıdır. Tabi ki evinize hırsız girmiş ve o yemiş de olabilir veya ev sahibiniz yedek anahtarı kullanarak gizlice evinize girip elmalarınızı yiyor da olabilir ama ev arkadaşınızın yemediğini öğrenene kadar bu ihtimalleri düşünmezsiniz.

Şu an geçerliliğini koruyan çoklu evren teorileri kapsamında Sonsuz Enflasyon Teorisi, evreni devamlı genişleyip küçülen bir şekilde modelleyen Salınan Even Teorisi veya aslında evren yok hepimiz bir bilgisayar similasyonuyuz diyen Similasyon Teorisi gibi başka hipotezler mevcut olsa da bunlar fizik yasalarının evrenin işleyişini Büyük Patlama Teorisi'ne göre çok daha karmaşık bir hale getirdiğinden bilim insanları çoğunlukla Büyük Patlama Teorisi üzerinde duruyor. Ama başta dediğim gibi bunların ve hatta daha uçuk olabilecek çeşitli teorileri üzerinde çalışan bilim insanları mevcut. Ama yanlış olduğu kanıtlanmadığı sürece Büyük Patlama Teorisinin yerini almaları çok zor.

Tüm Reklamları Kapat

241 görüntülenme

Kaynaklar

 1. K. Tate, et al. Alternatives To The Big Bang Theory (Infographic). (8 Mart 2022). Alındığı Yer: Space.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Megasonik Tynecworder
Merakla birey

Arkadaş çok iyi açıklamış big bang şuan elle tutulabilir en sağlam teori mantık çerçevesinde tüm gezegenlerin galaksilerin dairesel açıdan birbirinden uzaklaşmaları zamanı geriye sardığımız da aslında hepsinin tek bir noktadan dağıldığını gösteriyor tabi bu mantık dünya üzerinde fizik ve bilim ile çok mantıklı evren çok ama çok farklı bir boyut mesela beyaz cücelerden alınan bir çay kaşığı kütlenin kaç milyon dünyanın ağırlığına bedel olması bu da günümüz fizik kurallarına aykırı ama dediğim gibi evrenin kuralları sandığımızdan çok ama çok farklı evrenin hangi tarihinde yaşarsak yaşayalım bundan 100 yıl önce yaşayan insanların bazı merakları sorularına biz resmi cevap almış olacak kadar şanslı olsak ta bizden bin yıl sonra yaşayan insanlar için aslın da hiç birsey bilmiyoruz hepimiz ne kadar araştırırsak araştıralım hepimiz bulunduğumuz zamanın Hubble larıyız Albert einsteynın dediği gibi tek bildiğim şey aslında hiç birsey bilmediğimdir.

Kaynaklar

 1. C. Özçelik. (2020). Orta Evren Günlükleri. Yayınevi: Ceyhun Özçelik.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close