Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

Büyük patlama olduğunda evreni merkezin dışında kalan ve uzaya saçılan noktalar mı oluşturdu?

öyleyse hala patlamanın olduğu merkezde büyük kütle çekimine sahip bir kara delik olabilir mi? Ve eğer öyleyse bu kütle çekimi çok büyük olacağını düşünüyorum bunu evrenin Bu yalnız köşesinden ölçümleyebilirmiydik?varlığını kanıtlayabilirmiydik?
698 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap

Geleneksel kozmolojiye göre hayır.[1] Büyük Patlama bir süpernova (veya hipernova) değildi; bambaşka bir kuantum/görelilik olayıydı. Zaten Büyük Patlama'nın başladığı hacim de bir yıldızdan çok daha küçüktü (kabaca bir basketbol topu ilâ bir insan büyüklüğü arasındaydı).

Ayrıca Büyük Patlama, aslında bir "patlama" da değildi. Büyük Patlama, zaten uzay-zaman dokusunun oluşmaya başlaması olayı olduğu için, Büyük Patlama sırasında "etraf" diye bir şey de yoktu; çünkü "etraf", Evren-harici bir "yer" olduğu anlamına geliyor ama geleneksel kozmolojide böyle bir "yer" yok. Dolayısıyla Büyük Patlama da "etraf"a bir şey saçmadı.

Bu arada kozmolojiyi astrofiziğe benzetmenin yarattığı bir diğer problem de "yıldız patlaması" ile "Evren patlaması"nın aynı türden sonuçlar ürettiğini varsayma hatası. Halbuki bir yıldız patladığında, tıpkı bir bomba patladığında olduğu gibi bir "patlama merkezi" görüyoruz: yani patlamanın başlayıp da etrafa doğru yayıldığı bir merkez. Ama Büyük Patlama'nın bir merkezi yok. Büyük Patlama, bir "yer"de başlayıp da etrafa saçılmadı; zaten "yer" dediğimiz şey o olayla oluşmaya ve genişlemeye başladı. Bu bakımdan Büyük Patlama, şu anda var olan "yer"lerin hepsinde, aynı anda yaşandı (veya kısaca söylendiği gibi: "Büyük Patlama her yerde aynı anda yaşandı."). Dolayısıyla Evren'in neresine, nasıl bakarsanız bakın, bir "patlama merkezi" olmadığını görüyorsunuz. Keza, normalde patlayan yıldızlardan geriye bir kara delik, nötron yıldızı, vs. kalıyor. Büyük Patlama'dan arta kalan bir "çekirdek" yok.

Tüm Reklamları Kapat

Dolayısıyla Büyük Patlama'yı süpernova olarak düşünmek yanıltıcı olur.

Kaynaklar

 1. National Radio Astronomy Observatory. What If The Big Bang Started As A Gigantic Supernova And Associated Black Hole?. Alındığı Tarih: 14 Ekim 2022. Alındığı Yer: National Radio Astronomy Observatory | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
38
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close