Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
0

Bütün insanların evrim süreci aynı hızda mı ilerler yoksa fiziksel açıdan güzel olan birisi evrimsel olarak bizden daha mı öndedir?

148 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Genç Mühendis
Genç Mühendis
274K UP
Düşünür

Merhaba,

Öncelikle sorduğun soruda mantık hatası var. Ne demek bizden daha öndedir? Evrim denilen şey bir yol değil ki bizden önceleri yada sonraları olsun. Evrimin tanımı, değişen cevreye gore populasyondaki genlerin nesiller içindeki deişimidir yani daha önde olması yada geri olması yoktur. Cevreye ayak uydurabiliyorsan hayatta kalırsın uyduramazsan neslin tukenir. Evrim herkes cevreye ayak uydurmaya calısıyor der, herkez supermana evrilcek demez. Bu yuzden daha önde olması yada farklı hızlarda ilerlemesi çok doğru bir tabir değil.

Soruyu anladığım kadarıyla cevaplamaya calısacagım. Fiziksel olarak iyi olmak evrimsel bir avantaj sağlamaz. Bu kulturden kaynaklıdır yani sosyal ilişkiden doğan kultur evrime paralel olmayabilir. Örnek veriyorum. Buyuk goğüslü kadınlar guzel fizik diye adlandırılır(gerci kulturden kulture değişir bu ama ne demek istedimi anladın). Kadınların buyuk goğüslere sahip olması evrimsel bir avantaj saglamaz. Ne doğurganlık ne süt kalitesiyle alakalı. Kucuk gogus ve buyuk gogus arasında bir fark yok. Zaten evrimsel bir avantaj saglasaydı her kadının buyuk gogusleri olurdu.

Tüm Reklamları Kapat

SONUÇ

''guzel fizik '' denilen şey insan uydurması bir özellik oldugun dan evrimsel bir avantaj saglamaz o yuzden cevreye daha iyi uyum saglar ve evrimsel olarak ondedir demek mantıksızlık olur. Evrim bir süreç olduğundan ve bireysel olarak ilerlemediğinden(tanım gereği) bir takım bireylerde farklı hızlarda ilerliyor demekte mantıksızlık olur. Bir populasyonda her zaman farklı özelliklere sahip bireyler vardır ama bu farklı özellikleri onları populasyondan daha ustun yada önde yapmaz onu.

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Link. (16 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 16 Eylül 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close