Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
0
Burçlar insanları gerçekten etkiliyor mu?
12 Burç olayını saçmalık olarak görüyordum. Uydurma olduğunu düşünüyordum. -dum eki ile sonlandirdim cümleleri çünkü şu an emin degilim. Güneş sistemimizde bulunan gezegenlerin insanlara gerçekten etkisi var mıdır? Varsa karakteri etkileyecek boyutta mıdır? Fiziksel ve psikolojik olarak etkisi bilimsel olarak arastirilmismidir? Ben artık hepsinin de insan üzerinde etkisi olabileceğini düşünüyorum. Yanılıyor muyum?
271 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
5 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Cevap
Deniz Burak
Deniz Burak Gaziantep'te 13 yıl yaşadım.

Tamamen zırva

Açıkcası bunu biraz araştırarak bulabilirsin ama kesinlikle alakası yoktur. Hem dinen hem de bilimsel olarak hiçbir dayanağı yoktur. Yani düşünsene uzaydaki bir gezegen senin kişiliğini etkiliyor ne gülünç bir durum öyle değil mi? Topluma çokta zararı olmayan birer yalancılar diye düşünüyorum hatam varsa beni de düzeltebilirsin.

228 görüntülenme
2
 • Raporla
Cevap
Buse Çakmak
Buse Çakmak Uzun bir dönem burçları araştırdım

Şahsen ben burçların kişilik karakterlerini şekillendirdiğini düşünmüyorum; insanların karakterlerini burçlara göre şekillendirdiğini düşünüyorum. Genelde insanlar kendileri hakkında yorumlar okumayı seveler. Bu bir fal olabilir, burç yorumu vb. olabilir. Evrenin insanlara yolladığı bir enerji var mıdır bilemiyorum ama psikolojik bir şeyler olabileceği de açık gibime geliyor (:

144 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Barış Dilekçi
Barış Dilekçi Hiçbir şeyim

Benim şahsi düşüncem şöyle; Burç ve etkileri geçmişte bir şeyleri avutmak için meydana çıkan, çıktığından beri üstüne katılarak daha da saçma bir hâl alan bir durum.

Herhangi bir gezegenin insan vücuduna etki etmesi, insanın davranışlarını belirlemesi bence olanaksız.

175 görüntülenme
1
 • Raporla
Cevap
Ninja 266
Ninja 266 Araştıran Birisi

Bilimsel olarak bakarsak astroloji tamamen saçmalık. Bilimsel olarak hiç bir şekilde herhangi bir gök cisminin yerinin değişmesi bizi etkilemez (dünyaya çarpmaları dışında). Gezegenlerin bize kütle çekim etkisi var o yüzden oluyor diyenler var fakat buda çok saçma evet gezegenler bize kütle çekim kuvveti uyguluyor ancak şu anda bu yazıyı okuduğunuz cihazın bize olan kütle çekim kuvvetinden fazla değil. Yani bilimsel olarak herhangi bir açıklaması yok. O zaman burçlar nasıl tutuyor diyebilirsiniz bunun için bir kaynak bırakıcam ona bakabilirsiniz[1]. Astrolojinin bilimsel analizi içinde diğer koyduğum kaynağa bakabilirsiniz [2]. Yinede bu bir inanç bir şeye inanmak için bilimsel olarak doğru olması gerekmiyor.

Kaynaklar

 1. Ç. M. Bakırcı. Forer Barnum Etkisi: Astroloji Ve Fallar Neden Bize Uyuyor? Astrolog Ve Falcılar Kişiliğinizi Nasıl Tahmin Ediyorlar?. (26 October 2014). Alındığı Tarih: 26 August 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
 2. Ç. M. Bakırcı. Astrolojinin Bilimle İmtihanı: Astroloji, Bilimin En Temel Testlerini Geçebilir Mi?. (11 August 2016). Alındığı Tarih: 26 August 2021. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
 • Raporla
Cevap
Burak Albayrak
Burak Albayrak Burak Albayrak

Gezegenlerin üzerimizde herhangi bir etkisi olabileceğine inanmak için sebep yok, şahsi yorurumum da tamamen uydurma olduğu yönünde. Böyle bir etkinin var olması durumunda dahi bu bilginin tek başına kimseye bir faydası yok, çünkü ruh hali dediğiniz şey nihayetinde vücutta üretilen hormonal döngünün bir sonucu. Gezegenlerin, bu kimyasal yapılarını bildiğimiz hormonları nasıl ve ne yönde etkilediği bilgiside verilmediği sürece kimseye de faydası olmayacaktır. Buna yönelik bilimsel bir araştırma da yapılamaz çünkü ortada yanlışlanabilir, ölçülebilir, deneye tabi tutulabilir, gözlemlenebilir bir durum olmadığından bilimin metodolojisine göre ele alınamaz. Bilim en nihayetinde yaptığı araştırmalar sonucu ortaya insanlığa faydalı teknik/buluş/teknoloji/sanayi çıkardığı için bilimdir. Siz böyle bir etkiye inanmayı seçebilirsiniz elbette sadece böyle bir etkinin var oldugunu söylemek mantık olarak uygun değil.

107 görüntülenme
0
 • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Bu soru yeni cevap alımına kapatılmıştır. Tekrar açılana kadar lütfen diğer soruları ziyaret ediniz.
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et