Sorulara Dön
1
Yazılarımıza Yönelik Sorular

Bu yazıyı yazan kişi bilimsel devrimlerin yapısı isimli kitabı okudu mu?

Tarih yazımını eleştiren birisine tarihçidir ve boş konuşmuştur demek? Eksik anlatılmış, adamı gömmek için yazılan çalakalem bir yazı olmuş. Eşölçülemezlik olmadan kuhn anlatılmış yazı da alakasız bir şekilde boş laf denerek bitirilmiş. Editörler sadece yazım imla'ya bakıp yazıyı yayınlıyor mu?

2
146 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Merhaba Hüseyin Bey,

Öncelikle editörler olarak bir yazının "Türkçeyi gerçekten bilen" birisi tarafından yazılıp yazılmadığına çok dikkat ediyoruz. Siz de takdir edersiniz ki "çalakalem" bir dil kullanarak yazı yazmaya çalışan çok sayıda insan mevcut. Dil ve anlatımı sağlam olmayan bir insanın anlatmak istediklerini açıkça anlatamayacağını da biliyoruz. Bu yüzden bir yazının "yazım ve noktalama" kurallarına uygun olması gerekliliği bizim kırmızı çizgimizdir diyebilirim. Fakat sadece "yazım ve noktalama" yeterli değildir elbette. Bu yüzden çok değerli editör arkadaşlarımız bir yazıyı incelerken yazının anlatmak istediklerine de bakarlar ve buna çok önem verirler. Bu yüzden, sizin eleştirdiğiniz -eleştirmek çok değerli bir edimdir- bu yazı yayıma alınmıştır.

"Eleştiri" önemlidir çünkü eleştirdiğimizde bize hazır olarak verilen şeylere körü körüne bağlı kalmamış oluruz. Bu bağlamda sizlerin eleştirisi bizler için çok önemli ve değerlidir. Fakat siz de bilirsiniz ki eleştirme ediminde bulunan bazı insanlar dertlerini anlatmaktan epey uzaktadırlar çünkü eleştiri diline hakim değildir bu insanlar. "Dil ve anlatım"ın sağlamlığı eleştiri alanında da kendini belli eder.

Şimdi sizin "eleştiri"nizde var olan hususları açıklamaya çalışmak istiyorum. Bahsettiğiniz yazıyı bir kere daha okudum fakat yazarımızın eleştirisinin sizin kullandığınız dil ve anlatımla gerçekleşmemiş olduğunu gördüm. Bilirsiniz ki her düşünceyi savunmak zorunda olmayan biz insanlar "eleştiri"den güç alarak kendi düşüncelerimizi sağlam bir "anlatım" ile açıklayabiliriz. Thomas Kuhn için söylendiğini iddia ettiğiniz cümlenin orijinali şudur:

"En nihayetinde Kuhn’un bilimin yapısına yönelik oluşturduğu bu bakış açısı bir tarihçi meziyetinden öteye gidememiştir."

Yani aslında Thomas Kuhn için düzeysiz bir eleştiri mevcut değil. Ayrıca bir makale yazarken siz de bilirsiniz ki sınır çizmek önemlidir. Bu yüzden çizilen sınırın dışında kalan hususlara o makalede yer verilmez.

Biz editörler bir yazının giriş, gelişme ve sonuç bölümlerinden oluşup oluşmadığına ve sonuç kısmının niteliğine de bakıyoruz. Yazıda sizin söylediğiniz gibi, yazıdan alakasız bir sonuç kısmı göremedim.

Elbette ki eksik bulduğunuz hususlar olabilir. Değinilmediğini düşündüğünüz ve eksik bulduğunuz kısımlarla ilgili bir yazı yazarsanız biz de bu yazıyı yayımlayabiliriz.

120 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3

Kaynaklar

Selam, sanırım bu soru doğrudan link verdiğiniz yazara yönelik bir soru.

Ancak ilginizi çekerse bu konu hakkında kaleme aldığım bir yazıyı eleştirinize sunmak isterim; https://onculanalitikfelsefe.com/postmodern-bilim-felsefesinin-elestirel-bir-degerlendirmesi/?fbclid=IwAR3-QaT-NwVuYIskaSsqe_BqS3pSUTu2Z7TPMcFKcrygW89Ej00Tul80l8c

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Cevap Ver
İlgili Yazılarımız
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın