Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
8

Bu sene verilen Nobel Fizik Ödülünün orijinal makalesini nasıl bulabilirim?

Arkadaşlar bu sene verilen nobel fizik ödülünün orjinal makalesine ulaşan varsa link yazabilir mi?
930 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cevap

Tek tek aramanız gerekiyor. Nobel Ödülleri her zaman spesifik bir makaleye verilmiyor (bunun örnekleri olsa da). Daha ziyade, o kişinin sahaya yaptığı bütün katkılara bir arada veriliyor. Dolayısıyla her zaman spesifik bir makaleye indirgeyemeyebilirsiniz; fakat mesela Einstein'ın Nobel Ödülü spesifik olarak fotoelektrik etki makalesine verilmişti (gerçi o durumda bile ödül, teknik olarak makaleye değil, "teorik fiziğe katkıları ve özellikle de fotoelektrik etkinin keşfi"ne verilmişti).[1][2]

2022'de verilen Nobel Fizik Ödülü'nü paylaşan 3 kişinin, ödülle ilişkili en temel makaleleri şunlar (kalın harflerle yazılan 2022 Nobel Fizik ödülünü paylaşan kişiler, parantez içindeki sayı makalenin yayın yılı):

Tüm Reklamları Kapat

 • Stuart Freedman & John Clauser (1972).[3]
 • Alain Aspect, P. Grangier, G. Roger (1982).[4]
 • M. Arndt, O. Nairz, J. Vos-Andreae; C. Keller, G. van der Zouw, Anton Zeilinger (1999).[5]

Kaynaklar

 1. A. Einstein. (1905). On A Heuristic Point Of View Concerning The Production And Transformation Of Light. Annalen der Physik. | Arşiv Bağlantısı
 2. NobelPrize. The Nobel Prize In Physics 1921. Alındığı Tarih: 20 Aralık 2022. Alındığı Yer: NobelPrize | Arşiv Bağlantısı
 3. S. J. Freedman, et al. (1972). Experimental Test Of Local Hidden-Variable Theories. Physical Review Letters, sf: 938. doi: 10.1103/PhysRevLett.28.938. | Arşiv Bağlantısı
 4. A. Aspect, et al. (1982). Experimental Realization Of Einstein-Podolsky-Rosen-Bohm Gedankenexperiment: A New Violation Of Bell's Inequalities. Physical Review Letters, sf: 91. doi: 10.1103/PhysRevLett.49.91. | Arşiv Bağlantısı
 5. M. Arndt, et al. (1999). Wave–Particle Duality Of C60 Molecules. Nature, sf: 680-682. doi: 10.1038/44348. | Arşiv Bağlantısı
29
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Veysel Aksu
Veysel Aksu
7K UP
Okur

Sadece nobel kazanan makalelerin yayınlandığı bulabildiğim bir yer maalesef yok. Ama her nobel sonrasında açıklamalarda scientific background yayınlanıyor. Burada nobelin bilimsel arkaplanı anlatılırken (bütün çalışmanın tarihsel süreci vs.) kaynaklar kısmında nobel verilen makaleleri de bulabilirsin. 2022 Fizik nobel ödülünün bilimsel arkaplanını örnek olarak kaynaklara ekliyorum, oradan konu hakkında ilk elden bilgi alıp kaynaklardan ödül alan makaleleri bulabilmen mümkün. Eğer makalelerin yayınlandığı tarihi tam olarak biliyorsan istediğin şeyi bulmanı daha da kolaylaştırabilir. [1]

Kaynaklar

 1. Nobel Prize. 2022 Nobel Advanced Physics Prize. Alındığı Tarih: 20 Aralık 2022. Alındığı Yer: Nobel Prize | Arşiv Bağlantısı
10
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Umut: Her Şey Çok Güzel Olacak mı?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Ay Kraterindeki Dev Teleskop Ne İşe Yarayacak?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Körler ve Sağırlar Rüya Görür mü?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Acı Yemek Basur Yapar Mı?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Tatil Ortası Depresyonu: Tatil İnsanları Neden Üzüyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close