Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
1
Puan Ver

Boş bir uzayda bir atomun hızı nedir? Bulunabilir mi? Hız nedir?

Evrende yalnızca bir gözlemci ve bir atom parçacığı düşünelim. Bu gözlemci atom ile paralel ve eşit bir hızla ilerlesin. Işık hızına yakın bir hızda ilerlediklerini düşünelim... E ama düşünemiyoruz? Hız nerede çünkü? İsterlerse dursunlar isterlerse ışık hızını geçsinler, hızlarını nasıl bulacağız? Referans nerede? Hız ne?

2
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Evrende sadece bir gözlemci ve bir atom varsa ve bu ikisi aynı hızda hareket ediyorlarsa, yerdeğiştirme yok demektir, dolayısıyla hız diye bir kavramı tanımlayamayız.

Soruda değinildiği gibi konumun, yerdeğiştirmenin, hızın tanımlanabilmesi için bir referans noktası lazım. Sadece bir kişi ve onunla aynı şekilde hareket eden atomun varlığı, bu referans noktasının olmaması anlamına geliyor. Eğer bu ikisi dışında onlardan farklı bir hızla hareket eden bir nokta varsa bu nokta referans noktası olarak alınabilir. Ancak böyle bir noktanın varlığında hız tanımlanabilir.

Puan Ver
1
Puan Ver
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Öncelikle Atom altı seviyeye indiğiniz için . Kuantum Mekaniğinden yararlanmanız lazım Çünkü atom altı parçacıklar Daha farklı işler . Hemde Boş uzayda Maddenin çoğu karanlık enerjidir Bunuda hesaba katmanız lazım .

Kuantum dolanıklık : https://tr.wikipedia.org/wiki/Kuantum_dolanıklık

Yıldızlararası madde : https://tr.wikipedia.org/wiki/Yıldızlararası_madde

Uzay yoğunluğu : https://evrimagaci.org/uzay-ne-kadar-bos-uzayin-yogunlugu-nedir-2005

Puan Ver
0
Puan Ver
Teşekkür
Paylaş
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Otoritenin ne dediğine en ufak kulak asmayın! Ne iddia ettiğine bakın ve kendinize şunu sorun: "Bu, mantıklı mı?"”
Richard Feynman