Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
3

Bizi hayatta tutmaya çalışan beyin neden intihar kararına karşı bir mekanizma oluşturmuyor?

Vücudumuz enerji üreterek ve iç dengeyi sağlayarak bizi hayatta tutmaya çalışıyor.Beynimiz bunu sağlayabilmek için irademiz üstünde de söz sahibi.(Yemek yemek,boşaltım yapmak gibi).Fakat bir insan tüm bunlara rağmen intihar kararı alabiliyor. İntihar edenlerin beyninde hasar olmadığını da biliyoruz.Beyin amacı ile çelişen bu iradeyi neden veriyor?
610 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ece Budunoğlu
bu konu hakkında birkaç yazı okumuştum

İntihar etmeye karar veren de aslında beynin. Depresyon, kullanılan ilaçlar, akıl hastalıkları, bıkmışlık hissi vb insanı intihar kararına itebilmekte. Bu kararı da senin düşünme mekanizman olan beynin vermekte. Bu durumda da hala sana engel olmaya çalışmakta. Mesela sen yüksekten atlayarak intihar edeceksen atlamanı engellemeye çalışır, hemen atlayamazsın ya da kendini asacaksan son anda ayağının altındaki merdivenden kurtulmana izin vermez, bıçaklayacaksan bıçaklamana, vuracaksan da vurmana izin vermez. Hepsinde seni son anda vazgeçirmeye çalışır ama vaz geçmeyen de aslında beynindir. Kendi kendine sürekli bir çelişkiye girer. Beynin acı mekanizması da seni bu durumdan vazgeçirebilir. Bildiğim kadarıyla en kolayı ise kendini beyninden vurmak, şalter bir anda kapanıyor çünkü ama sen gene de deneme ;)

8
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Doğukan Kuru
Doğukan Kuru
10K UP
Makale okumaya meraklıyım

Bu konuda bir makale okumadım ama bazı tahminlerim var.

Beyin yüksek stres karşısında savaşmak ya da kaçmak yönelimlerinden birine başvurabilir. Kişi karşısındaki stresin ne olduğuna ve nasıl birşey olduğuna dair bir fikri varsa o stresle savaşarak onu çözmeye çalışabilir ama kişinin birden fazla kaynaklı ve ne yapacağı hakkında hiçbir fikri olmadığı çok sayıda stres kaynağı varsa buna dayanamayıp bir kaçış yönelimi olarak hayatına son vermeyi seçebilir.

Tüm Reklamları Kapat

3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close