Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Biyoloji ile ilgili okunması gereken en iyi meslek nedir?

Merhabalar, ben 17 yaşında bir lise öğrencisiyim. Biyolojiye ve sayısal alanlara ilgim var. Aklımda her zaman "Acaba bir meyve, sebzenin geniyle oynayıp onu daha verimli hale getirmek mümkün mü?" Soursu vardır. Bu tarz yeniliklere ve buluşlara açık bir meslek arayışı içindeyim. Siz bilim severlerden fikir almak istedim. Ne önerirsiniz?
347 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Setenay Sayın
öğrenci

Bu durum aslında sizin biyolojide neye ilgili olduğunuzla alakalı örneğin bitki biyolojisine meraklıysanız botanik genetik vb ilgili alakalı iseniz moleküler biyoloji ve genetik gibi isterseniz biyolojide bi öncelik sıralaması yaparak 2.veya 3. öğretim düşünebilirseniz.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Davut Ramazan Kazan
Kimya Bölüm Öğrencisi

Bahsettiğin şey tamamen bilimsel bir süreçtir. Bu tür bilimsel ilerlemeleri konu alan bölümler asıl olarak fen fakültesidir. Fen fakülteleri temel bilimlerin (Kimya, Biyoloji, Fizik, Matematik, İstatistik, vb.) eğitiminin verildiği fakültedir. Bu fakülteler sana temel bilimi öğretir ve bu temel bilimin geliştirilmesinde rol oynamanı sağlar. Biyolojiye olan ilgini bir fen fakültesinde biyoloji bölümünde okuyarak daha da arttırır ve bilgini de aynı şekilde arttırırsın. Fen fakültelerinin en güzel yanı bilimsel çalışmalar ve makalelerdir. Güzel bir üniversitede fen fakültesinde biyoloji öğrencisi olursan tez döneminde (Son sınıfında) bilimsel bir çalışma üzerinde görev almış olacaksın. Dalını sen seçeceğin için (biyolojide zooloji, botanik, ekoloji vb.) üstte bahsettiğin gen değiştiriminin konusu hangi dalda ise o daldan tez yazar ve benzeri konuları ele alarak bir tez yazma şansı elde edersin.

Eğer bu tür bir çalışmada yer almak ve bilimsel makaleler sunmak, deneyler yapmak, çalışmalar sürdürmek gibi isteklerin var ise senin için en iyi yer Fen fakültesi olacaktır. Mühendislik okuman halinde laboratuvar bilgin azalacak ve bir biyolog karşısında eksik bilgiye sahip olacaksın. (Fen fakültesi biyoloji mezunları biyolog olarak isimlendirilir ve çalışmalar yapması halinde bilim adamı sayılmaktadır.)

Tüm Reklamları Kapat

0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close