Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Biyoloji dersinde hocamız canlıların en gelişmişinin insan olduğunu insanlar arasında en gelişmişinin kadın olduğunu söyledi. (Anatomik olarak.)?

Bana mantıklı gelmedi bir sorayım dedim.
534 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Tan Yıldız
Tan Yıldız
38K UP
Nörobiyoloji, Bilişsel Psikoloji ve Davranışsal Genetik meraklısı

Herhangi bir takson arasında "en gelişmiş" yada "en üstün" diye bir nitelendirme yapmak cahil olmanın da ötesinde bir davranıştır çünkü evrim üstünlük yaratan bir süreç değildir, uyum yaratan bir süreçtir. "En gelişmiş" gibi bir nitelendirme kullanılması gerekirse de bu tür bir sıfatın en uygun kullanımı yaşadığı nişin zamansal ve mekansal olarak sabit olmasından ötürü çok uzun bir süreç ardından çevresine en optimum şekilde adapte olmuş olan bir takson için olabilir. Homo sapiens olarak bir çok körelmiş işleve sahip olurken ve doğal seçilim sürecini beşeri müdahelelerle durdurmuş olmamız böyle bir sıfata yaraşır olmaktan çok ırak olduğumuzu gösterir. Bunu takiben öne sürdüğü iddianın da bilimsel bir bulgudan değil, daha çok irrasyonel feminist bir duygudan ilham olduğunu düşünüyorum. Tabi ki de kadın ve erkekler arasında uzun bir evrimsel süreçte gelişen eşeysel dimorfizm sonucunda sayısız fark var. Cinsiyet farklarının çoğu da erkek ile dişiler arasındaki devasa gametik potansiyal eşitsizliğinden doğar. İnsan türünde erkekler saniyede 1500 sperm hücresi üretebilirken kadınlar tüm hayatları boyunca 300'e yakın yumurta hücresi üretebildiğinden ve kadınların da tüm cinsel etkileşimler sonucunda hamilelik ve doğum gibi önemli maliyetlerle karşı karşıya olmasından dolayı daha "seçici" olan eşey olmasından kaynaklanır. Bazı özellikler bakımından kadınlar bir grup olarak ele alındığında doğal olarak erkeklere karşı kantitatif yada kalitatif bir üstünlük gösterir. Mesela kadınların daha toleranslı ve prososyal olduğu(Schwartz & Rubel-Lifschitz, 2009; Lippa, 2010), negatif duyguları daha sıklıkla ve yoğunlukla deneyimledikleri (Schmitt et al., 2008; Caballo et al., 2014) ve sistematizasyon ile mantığa karşın ilişkiler ile insanlara daha ilgili olduğu (Lippa, 2010) bilimsel camiada varlıkları su götürmeyen psikolojik farklılıklardır. Fakat bu avantajlar sıfır toplamlı bir oyun olduğundan kadınların üstünlük göstermediği özellikler de var tabi ki de. Mesela erkeklerin ortalama IQ'su kadınlara kıyasla 4 ila 6 puan daha yüksek 16 yaşından itibaren test edilen örneklemlerde (Lynn 2002, 2004; Weiss et al. 2003; Rushton 2006; Halpern 2012), beyinlerinin serebral yarımküreler içindeki nöral yolaklar daha verimli şekilde bağlantılı olduğundan beyin aktiviteleri daha efektif (Ingalhalikar et al., 2014), gelmiş geçmiş nerdeyse tüm toplumlarda erkeklerin liderlik özellikleri daha baskın ve erkek liderler anaerkil olarak tanımlanan toplumlarda bile daha dominant (Goldberg 1993).

Bu tür farklılıklar kolaylıkla üstün alçak gibi bilim dışı tabirlerle açıklanamaz ve açıklanmamalı da. Erkek ile kadınlar ne birbirlerinden üstün yada alçaktır, ne birbirlerine zıttır, ne de birbirlerine eşittirler. Erkek ile kadın eşeysel dimorfizm sonucunda oluşmuştur ve birbirlerini tamamlayıcı olarak şekillenmişlerdir.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. Richard Lynn & Paul Irwing. (2004). Sex Differences On The Progressive Matrices: A Meta-Analysis. Intelligence. | Arşiv Bağlantısı
 2. Steven Goldberg. (1993). Why Men Rule: A Theory Of Male Dominance.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Yusuf İğın
H. sapiens

Kadın erkek arası beyinde özellikle temporal lopta testosterona bağlı olarak farklı durumlar olsa da bu sorunun cevabı neyi aradığınıza bağlı. Kas gücü, habitat uyum açısından soruyorsanız hayır en gelişmiş canlı biz değiliz. Ama beyin, problem çözme, mantık kurma açısından soruyorsanız evet biziz.

280 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
 • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close