Sorulara Dön
1
Biyoloji & Genetik

Biyoloji dersinde hocamız canlıların en gelişmişinin insan olduğunu insanlar arasında en gelişmişinin kadın olduğunu söyledi. (anatomik olarak. )?

Bana mantıklı gelmedi bir sorayım dedim.

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

Herhangi bir takson arasında "en gelişmiş" yada "en üstün" diye bir nitelendirme yapmak cahil olmanın da ötesinde bir davranıştır çünkü evrim üstünlük yaratan bir süreç değildir, uyum yaratan bir süreçtir. "En gelişmiş" gibi bir nitelendirme kullanılması gerekirse de bu tür bir sıfatın en uygun kullanımı yaşadığı nişin zamansal ve mekansal olarak sabit olmasından ötürü çok uzun bir süreç ardından çevresine en optimum şekilde adapte olmuş olan bir takson için olabilir. Homo sapiens olarak bir çok körelmiş işleve sahip olurken ve doğal seçilim sürecini beşeri müdahelelerle durdurmuş olmamız böyle bir sıfata yaraşır olmaktan çok ırak olduğumuzu gösterir. Bunu takiben öne sürdüğü iddianın da bilimsel bir bulgudan değil, daha çok irrasyonel feminist bir duygudan ilham olduğunu düşünüyorum. Tabi ki de kadın ve erkekler arasında uzun bir evrimsel süreçte gelişen eşeysel dimorfizm sonucunda sayısız fark var. Cinsiyet farklarının çoğu da erkek ile dişiler arasındaki devasa gametik potansiyal eşitsizliğinden doğar. İnsan türünde erkekler saniyede 1500 sperm hücresi üretebilirken kadınlar tüm hayatları boyunca 300'e yakın yumurta hücresi üretebildiğinden ve kadınların da tüm cinsel etkileşimler sonucunda hamilelik ve doğum gibi önemli maliyetlerle karşı karşıya olmasından dolayı daha "seçici" olan eşey olmasından kaynaklanır. Bazı özellikler bakımından kadınlar bir grup olarak ele alındığında doğal olarak erkeklere karşı kantitatif yada kalitatif bir üstünlük gösterir. Mesela kadınların daha toleranslı ve prososyal olduğu(Schwartz & Rubel-Lifschitz, 2009; Lippa, 2010), negatif duyguları daha sıklıkla ve yoğunlukla deneyimledikleri (Schmitt et al., 2008; Caballo et al., 2014) ve sistematizasyon ile mantığa karşın ilişkiler ile insanlara daha ilgili olduğu (Lippa, 2010) bilimsel camiada varlıkları su götürmeyen psikolojik farklılıklardır. Fakat bu avantajlar sıfır toplamlı bir oyun olduğundan kadınların üstünlük göstermediği özellikler de var tabi ki de. Mesela erkeklerin ortalama IQ'su kadınlara kıyasla 4 ila 6 puan daha yüksek 16 yaşından itibaren test edilen örneklemlerde (Lynn 2002, 2004; Weiss et al. 2003; Rushton 2006; Halpern 2012), beyinlerinin serebral yarımküreler içindeki nöral yolaklar daha verimli şekilde bağlantılı olduğundan beyin aktiviteleri daha efektif (Ingalhalikar et al., 2014), gelmiş geçmiş nerdeyse tüm toplumlarda erkeklerin liderlik özellikleri daha baskın ve erkek liderler anaerkil olarak tanımlanan toplumlarda bile daha dominant (Goldberg 1993).

Bu tür farklılıklar kolaylıkla üstün alçak gibi bilim dışı tabirlerle açıklanamaz ve açıklanmamalı da. Erkek ile kadınlar ne birbirlerinden üstün yada alçaktır, ne birbirlerine zıttır, ne de birbirlerine eşittirler. Erkek ile kadın eşeysel dimorfizm sonucunda oluşmuştur ve birbirlerini tamamlayıcı olarak şekillenmişlerdir.

Kabul Edilen Cevap
2
Teşekkür (1)
Paylaş
2
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Kaynaklar

  • Richard Lynn & Paul Irwing. (2004). Sex Differences On The Progressive Matrices: A Meta-Analysis. Intelligence. | Arşiv Bağlantısı
  • Steven Goldberg. (1993). Why Men Rule: A Theory Of Male Dominance.

Kadın erkek arası beyinde özellikle temporal lopta testosterona bağlı olarak farklı durumlar olsa da bu sorunun cevabı neyi aradığınıza bağlı. Kas gücü, habitat uyum açısından soruyorsanız hayır en gelişmiş canlı biz değiliz. Ama beyin, problem çözme, mantık kurma açısından soruyorsanız evet biziz.

273 görüntülenme
1
Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın