Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
7
Puan Ver

Birkaç kemikten tüm iskeletin yapısını nasıl öğreniyoruz?

Fosilleri incelerken bunları görüyorum. Birkaç kemik bulunmasına rağmen tüm iskelet yapısını ve dış görünüşünü ortaya koyabiliyorlar. Bu nasıl oluyor?

1
Teşekkür (4)
Hatırla (2)
Takip (2)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Özetle; Fosillerdeki DNA kalıntısı ile şimdiki canlıların dnalarını eşliyorlar. Canlıların fosillerindeki dna kalıntıları bir canlının dişleri bize onun gelişmiş mi yoksa ilkel bir canlı mı olduğunu, bitki mi yoksa et mi yediğini, hatta yumuşak veya sert bitkileri mi yediğini söyleyebilir. Kafatası, beyninin büyük mü yoksa küçük mü olduğunu ya da iyi mi yoksa kötü bir görme, işitme ve koku alma duyusu mu olduğunu söyleyecektir. Bir canlının kafatasının şekli, bize başka hangi canlılarla ilişkili olduğunu ve soy ağacında nereye uyduğunu da söyleyebilir.

Ve diğer fosillerle eşleştirmek için fosil kalıntıları itinayla saklanır.

Bu koleksiyonlardaki fosil kemiklerinin standart saklama koşulları DNA'nın hayatta kalmasına zarar verebileceğini gösterir. 50.000 yaşına kadar olan ve 60 farklı arkeolojik ve paleontolojik bağlamdan kaynaklanan 247 otobur fosil kemiğinin nicel bir paleogenetik analizini kullanarak, yeni kazılmış ve işlenmemiş yıkanmamış kemiklerin daha fazla DNA içerdiğini ve işlem gören kemiklere göre iki kat daha fazla otantik DNA dizisi sağladığını göstermiştir. Bu etki, yalnızca yeni kazılmış kemiklerin sonuç verdiği bir Neolitik bölgedeki kemiklerde daha da belirgindi. Son olarak, 57 yıl arayla iki ayrı mevsimde kazılan 3.200 yıllık yaban öküzü olan bir hayvanın fosil kemiklerindeki DNA içeriği karşılaştırılmıştır. Yıkanmış, müzede saklanan fosil kemikler herhangi bir DNA amplifikasyonuna (çoğaltmak) izin vermezken, yakın zamanda kazılan tüm kemikler otantik yaban öküzü dizileri vermiştir. Yaban öküzü kemiklerinin bir koleksiyonda saklandığı 57 yıl boyunca, en azından önceki 3.200 yıllık cenaze töreninde olduğu kadar çoğaltılabilir DNA'nın kaybolduğunu tespit edilmiştir. Bu tespit, geçmiş yaşam formlarının genetik mirasını daha iyi korumak için fosil kemiklerin kazı sonrası tedavisinin revizyonunu gerektiriyor.

Puan Ver
4
Puan Ver
Teşekkür (4)
Paylaş
4

Kaynaklar

Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Aptalca deneyleri çok severim! Öyle ki, kendim de, hep yaparım!”
Charles Darwin