Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Göker Ekentok
Göker Ekentok
1,969 UP
Üye
2

Biri uzaya gönderilen diğeri dünyada kalan ikizler in zaman deneyinde zaman farkları nasıl ortaya çıkıyor?

273 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Erdinç Ekin
Öğrenciyim

Soruda belirttiğiniz ikizler paradoksunda zaman farkı oluşmasının sebebi Einstein ve sonrasında oluşan modern fiziğin özel göreliliğine göre zamanın hıza bağlı olarak rölativistik olmasıdır. Bu durumda v≠0 olmak üzere her hangi bir hıza sahip olan her cisim zamanı farklı deneyimler. Zamanın rölativistik modelinin formülü;

t=t0/√(1-v2/c2) şeklindedir[1]. Burda t=rölativistik zaman, t0 Klasik anlamda zaman(v=0), v=hız ve c=ışık hızı, kavramlarını temsil eder. İkizler paradoksunda birisi dünyada sabit(v=0) durmakta olan bir birey ile ışık hızına yakın hızlarda seyahat eden ve diğer birey ile aynı yaşta bulunan başka bir bireyin zamanı deneyimleme konusunda ki farkları bulunmaktadır. Durumu formül üzerinde açıklayacak olursak;

Hareketsiz(v=0) olan birey: Bx

Tüm Reklamları Kapat

Hareket Halinde(v=0,8c) olan birey: By

Hareketsiz bireye göre geçen zaman: tx=t0=30 yıl(946.080.000 saniye)

Olmak üzere:

Bx bireyi için geçen zaman: tx=t0=946.080.000s=30 yıl,

Tüm Reklamları Kapat

By bireyi için geçen zaman: ty=t0/√(1-v2/c2)

ty=946.080.000/√(1-(0,8c)2/c2)

ty=946.080.000/√(0,36)

ty=946.080.000/0,6

ty=1.576.800.000s=(50 yıl)

İşlemler sonucunda da anlaşılabileceği üzere Bx bireyinin 30 yılda deneyimlediği zamanı By bireyinin 50 yılıda deneyimleyeceğidir. Bir diğer deyiş ile yola çıkılan ilk günün üzerinden 50 yıl geçtiğinde z=ilk yaşları olmak üzere Bx bireyi z+50 yaşında, By bireyi z+30 yaşında olacaktır. Burdan çıkarılabilek sonuç zamanın By bireyi için Bx bireyine kıyasla daha yavaş aktığı ve bu sebep ile ikiz olmalarına rağmen aralarında yaş farkı ortaya çıkmasıdır.

Kaynaklar

 1. University of Mississippi. Time Dilation. Alındığı Tarih: 6 Şubat 2024. Alındığı Yer: University of Mississippi | Arşiv Bağlantısı
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close