Puan Ver
2
Puan Ver

Birbirlerinden bağımsız aynı komplo teorilerine inanmaları/düşünmelerinde örüntü algılama adaptasyonuyla mı ilgilidir?

Bir olayla ilgili örneğin (usama bin ladin in abd’li askerler onu öldürmeden önce ölmüş olduğu) olayın duyulduğu yani usama bin ladin in öldürüldüğü esnada aynı ortamda bulunmayan ama daha sonra karşılaşıp bu olayla ilgili konuşan insanlar

1
Anonim 2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Büyük oranda evet. Gerçi çoğu zaman bunlar birbirlerinden bağımsız şekillerde ortaya çıkmıyor. Ya tarihi bileşenlere geri dönüş görüyoruz (düz dünyacılık, antik yazıtları gerçek yorumlama, vb.) ya da teknoloji sayesinde eskinin kaçık fikirlerinin kitleye dönüşmesini görüyoruz (kuantumculuk aşı karşıtlığı ve alternatif tıp gibi safsataların kitlesel ürünlere dönüşmesi gibi). Ancak bunların bir "kültürel mem" olarak insanların zihinlerinde yer edebilmesinin nedeni büyük oranda eldeki verinin rastgele kısımlarını alıp, rastgele kısımlarını eleyerek kendi içinde tutarlı ama verinin geri kalanıyla uyumsuz bir hikaye yaratabilmesi. Bu örüntü de insanların aklına yatıyor, mantıklı geliyor.

Ben de uzun bir süre komplo teorileri ile ilgilendim, özellikle 9/11 ve Illuminati gibi konulara eğildim, bu komplo teorilerini ileri süren ve piyasada elime geçen tüm kitapları okudum. Ne kadar çekici hikayeler anlattıklarını görmezden gelmek ahmaklık olur. Ancak verinin bütününe bakınca özenle elenmiş veriler, dayanaksız olarak araya sıkıştırılmış yan iddialar, vb. çok bariz şekilde göze çarpıyor. Bunun tüm boyutlarını araştırmak meşakkatli bir iş olduğu için, güvendiğimiz ya da uzman gibi gözüken birinden "Bu aslında şu şu şekilde olmuştur." gibi bir masal duyduğumuzda onun kafamıza yatma ihtimali yüksek oluyor. 

İşte bu yüzden bir ülkede bilim örgütlenmesi çok güçlü, sesi gür ve ortada olmalı. Böylece saçma sapan iddialara karşı sürü direncimiz olabilir.

Favorilerime Ekle
1

Kaynaklar

  1. Neurologica Bu konularda enfes bir kaynak olan Steven Novella'yı takip etmenizi tavsiye ederim, burada bu konuya değiniyor.
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsan kalbini, bir mucidin kendi beyninin yarattığı bir ürünün başarıya ulaştığını görmesinden daha fazla heyecanlandıran bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu tür duygular insana yemeyi, uyumayı, arkadaşları, aşkı, her şeyi unutturuyor.”
Nikola Tesla
Geri Bildirim Gönder