Sorulara Dön
0
Biyoloji & Genetik

Birbirinin farkında olmayan bitkiler farklı günlerde ekilse dahi neden aynı gün çiçek açıyorlar?

Aynı gün çiçek açmasalar muhtemelen nesilleri tükenirdi.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

İnternette hormon kelimesini arattığınızda tanımların hemen hepsi insan bünyesindeki öneminden ve dinamiklerden bahseder. Ama aslında bitkilerin de hayvanların da yaşamsal döngü ve evreleri hormonlar ile düzenlenir. Hormonlar kabaca, belirli ortam şartlarında aktif olan iç düzenleyiciler ya da tetikleyicilerdir. Ve canlıların bir yaşamsal evreden diğer yaşamsal evreye geçmelerini de hormonlar sağlar.

Bir bitki için çimlenme, çıkış, fiziksel büyüme, çiçeklenme, döllenme, meyve bağlama, meyvenin olgunlaşması gibi aşamalar hep yaşamsal evrelerdir. Ve bitkilerin bu aşamaların her birine girmesi ya da birinden diğerine geçmesi, çevre şartlarının oluşturduğu ortama bağlıdır. Siz bir tohumu, 5 santigrat derecedeki bir toprağa ekerseniz o tohum faaliyete geçmez ve çimlenmez. İsterse bin yıl beklesin, bir hareket olmaz. Ama toprak ısınır ve ortamda nem olur ise tohum çimlenir. Çünkü çimlenmeyi tetikleyen hormon (etilen) bu şartlarda aktif olur ve tohuma çimlenme sinyali verir.

Sizin verdiğiniz örnekten gidelim. Bir tarlaya buğdayı eylülde ekelim, diğerini ekimde. Eğer yağmur yağmış ya da sulama yapılmış ise, yani toprakta nem var ise ikisi de hızlıca çıkış yapar. Çünkü toprak henüz soğumamıştır. Çıkış yaparlar, birkaç santimetre büyürler ama kasım-aralık sonrasında hava soğur ve büyüme durur. Buğday kışı aynı büyüklükte geçirir. Kış boyunca fazla büyüme olmaz. Baharda hava ısınınca büyüme devam eder. Sonra çiçekler oluşur, çiçekler döllenir başaklar oluşur vs. Bunları tetikleyenler hep hormonlardır ve neticede iki tarla da farklı zamanlarda ekilmiş olsa da aynı ortam şartlarını yaşadıkları için aynı evreleri aynı zamanda yaşarlar.

Ama bunun esnekliği de belirli bir seviyeye kadardır. Çünkü bir bitki, gövde, dal, yaprak vs. oluşturmadan çiçek oluşturamaz. ama aynı yaşamsal evrede ise iki bitki, farklı zamanda ekilmiş olsa da aynı şartlarda bulunmaları nedeni ile aynı evreleri yaşarlar.

2
Teşekkür (1)
Paylaş
2

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın