Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Bir su kuyusuna düşsek ve orada 4 gün kalmamız gerekse hayatta kalma ihtimalimiz nedir?

154 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Gökdeniz Sağlam
Araştırmacı Yazar

Bu konuda kesin bir cevap verebilmek için daha çok ayrıntıya ihtiyacımız var. Kuyuya düştüğümüzde ilk olarak iki muhtemel ölüm sebebi aklıma geliyor.

Birincisi su miktarının fazla olması ve uzun saatler sonucu yorgunluktan boğulmak, ikincisi ise yorgunluktan kaçınsak bile hipotermi sebebiyle ölmek.

Eğer ki havaların sıcak olduğu ve hipotermi ile ölmeyeceğimiz bir yaz gününde kuyuya düşersek yaşama ihtimalimiz artacaktır, ama kuyu ne kadar derin? Eğer kuyuda kendimizi dinlendirebileceğimiz bir nokta yoksa maalesef ki vücudumuz hızla direncini kaybedecektir. Kuyu içerisinde susuzluktan ölmeyiz, ama besinsizlikten ölebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Elbette normal şartlarda 4 gün aç kalmak (yalnızca su) ile beslenmek çok zor bir deneyim olsada imkansız değil!

Ancak kuyunun içersinde yaşamak için çabalarken harcayağımız enerji ve kaslarımızda meydana gelecek sorunlar sebebiyle yorgunluktan ölmemiz, kalp spazmları geçirmemiz, adelelerimizin artık hareket edemeyecek hale gelmesi söz konusu.

Diyelim ki yaz günü düştüğümüz kuyu, görece ayaklarımızın yere değebildiği veyahut bir şekilde bir yere yaslanıp ayakta durup dinlenebileceğimiz bir imkana sahip olsun.

Şimdi kağıt üzerinde 4 gün hayatta kalmak için gerekli imkanlar var, imkanlar var ama gerçekten hayatta kalma ihtimalimiz yüksek mi? Muhtemelen hayır, zira içersinde bahsettiğim şekilde durabileceğimiz bir kuyuya düşmek -ki kuyuların ortalama derinliği göz önüne alınca o kadar az derinliğe sahip bir suya düşmek travmatolojik hasara yol açacaktır, bu durumda iç kanama, organ hasarı, kapalı-açık kırıklar oluşabilir. Böylece ilk başta yüksekmiş görünen hayatta kalma şansımız iyice azalmakta.

Tüm Reklamları Kapat

Üstelik hiçbir fiziksel yara almasak bile psikolojik ve zihni etmenler bu süreci çok zora sokacaktır.

Elbette 4 gün sonra çıkacağımız kesin olarak bilinse ve bahsettiğim parametrelerde şans bizden yana olsak hayatta kalma ihtimalimiz bir hayli yüksek olurdu. Ancak sizde tahmin edersiniz ki bunca parametreyi bir araya gelmesi gerçekten çok düşük bir olasılık. Bu yüzden kuyuya düşen birinin hayatta kalma şansı 4 günlük bir süre için oldukça az.

10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close