Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
2

Bir sınavdan çoğunluk düşük not alıyor ise, bu durumda suçlu olan öğretmen mi oluyor yoksa öğrenci mi?

Türkiye'nin en iyi teknik üniversitesinin öğrencisiyim, ve bazen inanın sınıf ortalaması 20'nin altına düşebiliyor yada FF oranı %50'nin üzerine çıkabiliyor. düşünüyorum da aca bu durumda suçlu gerçekten öğrenci mi? Yoksa öğretmen mi? Ya da şöyle sorayım, bir öğretmenin beceriksizliğinin göstergesi ne olabilir?
111 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
5 Cevap
Cevap
Yazılımcı Biri
Yazılımcı Biri Türkiyede öğrenci oldum

Öğretmen sınıfdaki sistemi tasarlayan, bilgiyi aktaran kişi olarak, sınıfı gözlemlemeli ve sınıf için doğru olan bilgiyi aktarma biçimi ne ise o şekilde vermeli. O yüzden suçlu olan öğretmenlerdir.

2
  • Raporla
Cevap
Damla Şahin
Damla Şahin Felsefe Öğrencisi

Merhabalar,

Eğitim sisteminde pek çok farklı parametre var. Bu nedenle doğrudan öğretmen suçludur, demek mümkün olmayabilir. Fakat söylediğiniz gibi sınıfın büyük çoğunluğu düşük not alıyorsa, öğretmenin bilgi aktarma noktasında eksiklikleri olabilir. Bir öğretmenin alanına hakim olması, bildiklerini çok iyi yansıtması anlamına gelmez. Aktarım işi profesyonellik gerektirir. Bunun yanı sıra dersin niteliği de önemli. Çok zor bir ders ise öğrencilerin bilgileri anlama ve anlamlandırma noktasında sıkıntılar yaşaması olağan. Bir de işin ölçme ve değerlendirme kısmı var. Yapılan sınav doğrudan bilginizi ölçme konusunda yeterli olmayabilir. Yani konuyu anlamış olsanız da sorular bu kapsama sahip olmayabilir.

Bu Reklamı Kapat

2
  • Raporla
Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş Fikir sahibi

Her zaman yüksek not alabilen birileri varsa öğrencilerden kaynaklanıyor olabilir. (Öğretmen bazılarına torpil yapmıyorsa)

Öğrenci çalışmamıştır yada sınav zordur.

Bu Reklamı Kapat

Eğer 1. Doğruysa çalışan yüksek bir not almıştır.

Değilde 2. Doğruysa çalışan birisi illaki yine ortalamanın üzerinde bir not almış olmalı çalışan her defasında yüksek bir not alır.

162 görüntülenme
1
  • Raporla
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak Öğretmen

Burada açıkçası, öğretmenin suçudur veya suç öğrencidedir demek yanlıştır.

Çünkü bilgi yetersizliği var. Kaldı ki sınavdan düşük almak bir suç değildir. İki taraf içinde.

Bu Reklamı Kapat

Sınav denilen şey aslında tek bir tabirdir. Ölçme ve Değerlendirme. Ve bunun belirli bir kuralları vardır. Sırayla ve süreç içerisinde gider.

İzin verirseniz süreci size detaylı şekilde anlatayım.

Bu Reklamı Kapat

Birçok ölme ve değerlendirme yaklaşımı ve tarzı bulunmaktadır. Ülkemizdeki üniversitelerde kullanılan yöntem genellikle test tarzı ölçme işlemleridir. "Test" tabiri halk arasında "çoktan seçmeli" ile aynı tutulsa da öyle değildir.

Test tarzı ölçme işlemlerinin ülkemizde sık kullanılanları parantez içinde açıklaması ile sıralarsak;

•Açık Uçlu Test (Kesin bir doğru yok. Yoruma dayalı. Geçerlilik ve güvenirlik düşüktür. Objektiflik tartışılır.)

•Kapalı Uçlu Test( Halk arasındaki tabiri ile Klasik tarz. Eğer cevaplar önceden belirlendi ve puanlama derecesi belirlenen şekle uygun puanlanırsa güvenirliği ve geçerliliği en yüksek ölçme tarzıdır. Şans faktörü yoktur.)

•Çoktan Seçmeli Test( Halk arasındaki test tarzı sınavlar. Şıklardan sadece biri doğru. Diğer şıklar çeldirici. Çeldiriciler eğer iyi ise ve alt ile üst grubu ayırıyorsa geçerlikik yüksek, güvenirlilik kabul edilir. Şans faktörü vardır.

Not: Üst grup; başarı sırasındaki sınıfın ilk %27 si alt grup ise son %27dir.

Not: Böyle sınavlarda "Düzeltme formülü" kullanılarak şans faktörü azaltılır. Düzeltme formülü; "soruda bulunan şık sayısı -1 " kadar yanlışın doğruyu götürmesidir. 5 şık bulunan sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürür. Bu şekilde şans faktörü düzeltilerek güvenilirlik kabul edilebilir hale getirilir.

•Doğru yanlış testleri( bir cümle veya madde verilerek doğru mu yanlış mı olduğu sorulur. Güvenilirlik ve geçerlilik düşüktür. Kabul edilen ölçme tarzı değildir.)

Bu Reklamı Kapat

•Eşleştirme testleri ( soru ve cevap karışık olarak yazılır. Öğrenci eşleştirir. Güvenilirlik ve geçerlilik düşük)

•Boşluk doldurma (bir cümle verilir ve boşluk bırakılara öğrencinin o boşluğu doldurması istenir. Güvenilirlik ve geçerlilik yüksek. Şans faktörü düşük)

•Kısa cevaplı testler ( Burada sınav kapalı uçluya benzer. Sadece cevap ya bir veya birkaç kelime yahut bir cümledir. Fazlası istenmez. Geçerlilik ve şans faktörü düşür. Güvenilirlik yüksek.)

Yani sizler sınav olduğunuzda aldığınız puan sizin başarı notunuz değildir. Bu dersi veya konuyu öğrenme oranınızdır. Yani 78 aldığınız bir sınavdan, sorumlu olduğunuz konuları öğrenme oranınız %78 dir. Kabul edilebilir bir puan "test " türlerinde en az budur.

Bu Reklamı Kapat

Modern eğitim süreçlerinde ve değerlendirme işlemlerinde en kabul edilen ve istenilen test türü ise süreç odaklıdır. Sonuç yerine süreç içerisinde yaptıklarınızdır. Süreç, sonuçtan daha önemlidir.Ancak bu sistemde bunu kullanmanız pek mümkün değildir.

Şimdi suçun kimde olduğunu öğrenmek için burada birçok soruya objektif cevap verilmesi gerekiyor.

Ben sorayım, başta cevap veren ve suçu öğretmene atan arkadaşlar dahil tüm öğrenci kardeşlerim cevaplasın. Objektif olmak şartı ile.

1) Dersi Öğretmen akıcı, dikkat çekici ve yeterli (müfredat açısından) anlattı mı ?

Bu Reklamı Kapat

2) Siz anlatılan dersi dinlediniz mi ? Eğer dinlediyseniz bu konuyu öğrendiniz mi ? Öğrendiyseniz belirli aralıklarla tekrar ederek öğrenmenizi unutmayı engellediniz mi ?

3) Sizlere kasten düşük mü verildi yoksa sizin cevaplarınız yeterli değil mi ? Cevaplarınızdan ve cevabınızın doğruluğundan emin misiniz, doğrulattınız mı ?

4) Ölçme ve değerlendirme süreci geçerli mi, güvenilir mi ? Okuyan objektif davrandı mı ?

5)Öğretmenin hazırladığı sorular öğrenci için zor olduğu için mi düşük alındı yoksa sizler mi yeterli değildiniz ?

6) Konulardaki bilginize güveniyor musunuz ? Öğrenmeniz ve alt yapınız yeterli mi ?

7) Sorulara cevabınızda; yüzeysellik, eksik veya yanlış anlatma mevcut olabilir mi ?

8)Öğretmenin sizlere bakışı objektif mi ?

9) Sorular alt ve üst grubu ayırabiliyor mu?

10) Sorular konularla alakalı mı?

11) Öğretmenin size düşük vermesi kasti bir şey mi ? Eğer buna cevabınız evet ise bunun için bir nedeni var mı ?

Bu Reklamı Kapat

12) Sizlere sorumlu olduğunuz konular söylendi mi ?

13)Sizlere cevap anahtarı ve puanlama anahtarı veya derecesi sunuldu mu veya en azından öğretmen bunları hazırladı mı ? Puanlama nasıl yapıldı ? Cevaplarınızı görebiliyor musunuz ?

Vs vs.

Son olarak belirtmek isterim. Bazen yaşıyoruz. Öğrenci işte "hocam o kadar yazdım 30 mu hak ettim. Bilmem kim daha kısa yazmış o nasıl 60 alıyor" tarzı itirazlar geliyor. Hepimiz öğrenci olduk ve hepimiz en az bir kere böyle düşündü. Ancak cevapları okuduğunuzda, cevabın soruyla alakası olmadığı gibi gereksiz tekrar yapma hatta saçmalama ve boş yapma gibi yanıtları görüyoruz. Bunları da göz önüne alınız.

Bu Reklamı Kapat

Son olarak. Öğretmen olduğum için, biraz daha taraflı soruları okursanız suçu size atma çabam varmış gibi anlam çıkarmayın lütfen. Aldığınız not geçerli bir sınava ait değil ise suç öğretmenindir. Güvenirli değilse de keza öyle.

Özellikle üniversitelerde görüyorum. Anlatım yetersiz. Sınıf çok kalabalık. Öğretmenin bilgi ve donanımı da yetersiz olabildiği gibi anlatılmayan, detaylandırılmayan, savsaklanan veya öğrenciye anlatılmadığı halde sorumlu olduğu söylenilen durumlarda da suç öğretmenindir.

Ama öğretmen anlatmış, öğrenci derste uyumuş. Tekrar etmemiş unutmuş, yeterli veya istenilen detayı irdelememiş gibi durumlarda da suçu öğretmende aramak manasız olur.

Öğretmenlerimiz bir çok yerde yetersiz. Bu bir gerçek. Ancak malesef öğrencilerimiz de tembel. Gerekli çalışma özverisini sağlamıyorlar. Bulunduğunuz konum üniversite. Artık çocuk değilsiniz. Sorumluluğun çoğu sizde. Bu anlattığım durumlar lise ve ortaokullarda tamamen farklı işleyebilir. Ancak sizler artık uzmanlaşma eğitimindesiniz...

Bu Reklamı Kapat

Ve benden sizlere son olarak bir öğretmen kıyağı. Bu bir ölçme değerlendirme açığıdır. Aramızda kalsın ;)Ösym sınavlarında bir kaç istisna dışında tamamen düzeltme formülü uygulanır. Bu formülün bir açığı vardır. Cevaplar orantılı şekilde dağıtılmak zorundadır. Bu oran şık sayısı ile paraleldir. Bunu örnek vererek anlatıcam. 100 soruluk ösym sınavında 5 şıklı sorular var ise cevaplar karışık şekilde de olsa 20 tane A, 20 tane B, 20 tane C, 20 tane D ,ve 20 tane E şıkkı olur. Ancak ösym bunu bildiği için 3 aşağı 3 yukarı olarak değiştirebilir. Ama üstüne çıkmaz. Yani 23 A 21 B 17C 20D 19E şeklinde yapabilir. Bu durum kombinasyonel olarak değişir. Ancak o sınavda 30 tane A şıkkınız varsa cevaplarınızın en az 7 tanesi kesin yanlıştır.

Ama şunu belirtmek isterim, cevaplarınızı bu durumdan dolayı değiştirirseniz doğruyu silip yanlışı da işaretleyebilirsiniz. Bu yüzden emin ve kesin olan cevaplarınızda bu durum geçerlidir.

Son bir kıyak daha yapayım. Ösym sınavında soru kesin olarak hatalı ise, boş bırakmayınız. İptal edilen sorulara cevap bakılmaksınız puan verilir. Boş bırakanlara verilmez. Ancak hatalı soru çıkma olasılığı oldukça düşük olduğunu unutmayın.

Sevgilerle...

1
  • Raporla
Cevap
Arda Adnan Kalkan
Arda Adnan Kalkan Düşünebilen bir insanım

Suçlu tamamen öğrencidir.Günümüzde neredeyse her bilgi internettedir. Öğretmen de bilgiyi internetten öğrenmektedir. Bu nedenle çalışmayan öğrenci tabi ki düşük not alır ve bu onun hatasıdır. Öğretmen ilkokul öğretmeniyse çalışma tekniklerini öğretmekle yükümlü olabilir ancak üniversitede bir öğretmen dersi anlatır ve gider. Tüm sorumluluk öğrencidedir. Çalışma alışkanlığı ilkokulda kazanılır.

Arda Adnan KALKAN

Bu Reklamı Kapat

Ben sizi çok merak ettim, kaliteli bir insana benziyorsunuz. Görüşlerimiz de yakın. Tanışmak isterim. Bir soruma verdiğiniz yanıttan ulaştım size. 0551 591 79 16 Bu benim numaram. bu da instagram adreslerim ardaadnankalkan ve reklamfilmi

0
  • Raporla
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et