Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Genç Mühendis
Genç Mühendis
202K UP
Üye
4

Bir sınavdan çoğunluk düşük not alıyor ise, bu durumda suçlu olan öğretmen mi oluyor yoksa öğrenci mi?

Türkiye'nin en iyi teknik üniversitesinin öğrencisiyim, ve bazen inanın sınıf ortalaması 20'nin altına düşebiliyor yada FF oranı %50'nin üzerine çıkabiliyor. düşünüyorum da aca bu durumda suçlu gerçekten öğrenci mi? Yoksa öğretmen mi? Ya da şöyle sorayım, bir öğretmenin beceriksizliğinin göstergesi ne olabilir?
2,923 görüntülenme
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
5 Cevap
Cevap
Damla Şahin
Damla Şahin
642K UP
Felsefe Öğrencisi

Merhabalar,

Eğitim sisteminde pek çok farklı parametre var. Bu nedenle doğrudan öğretmen suçludur, demek mümkün olmayabilir. Fakat söylediğiniz gibi sınıfın büyük çoğunluğu düşük not alıyorsa, öğretmenin bilgi aktarma noktasında eksiklikleri olabilir. Bir öğretmenin alanına hakim olması, bildiklerini çok iyi yansıtması anlamına gelmez. Aktarım işi profesyonellik gerektirir. Bunun yanı sıra dersin niteliği de önemli. Çok zor bir ders ise öğrencilerin bilgileri anlama ve anlamlandırma noktasında sıkıntılar yaşaması olağan. Bir de işin ölçme ve değerlendirme kısmı var. Yapılan sınav doğrudan bilginizi ölçme konusunda yeterli olmayabilir. Yani konuyu anlamış olsanız da sorular bu kapsama sahip olmayabilir.

Tüm Reklamları Kapat

175 görüntülenme
3
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
yazılımcı biri
Türkiyede öğrenci oldum

Öğretmen sınıfdaki sistemi tasarlayan, bilgiyi aktaran kişi olarak, sınıfı gözlemlemeli ve sınıf için doğru olan bilgiyi aktarma biçimi ne ise o şekilde vermeli. O yüzden suçlu olan öğretmenlerdir.

226 görüntülenme
2
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Enes Özdaş
Enes Özdaş
38K UP
Fikir sahibi

Her zaman yüksek not alabilen birileri varsa öğrencilerden kaynaklanıyor olabilir. (Öğretmen bazılarına torpil yapmıyorsa)

Öğrenci çalışmamıştır yada sınav zordur.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer 1. Doğruysa çalışan yüksek bir not almıştır.

Değilde 2. Doğruysa çalışan birisi illaki yine ortalamanın üzerinde bir not almış olmalı çalışan her defasında yüksek bir not alır.

266 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
31K UP
Öğretmen

Burada açıkçası, öğretmenin suçudur veya suç öğrencidedir demek yanlıştır.

Çünkü bilgi yetersizliği var. Kaldı ki sınavdan düşük almak bir suç değildir. İki taraf içinde.

Tüm Reklamları Kapat

Sınav denilen şey aslında tek bir tabirdir. Ölçme ve Değerlendirme. Ve bunun belirli bir kuralları vardır. Sırayla ve süreç içerisinde gider.

İzin verirseniz süreci size detaylı şekilde anlatayım.

Tüm Reklamları Kapat

Birçok ölme ve değerlendirme yaklaşımı ve tarzı bulunmaktadır. Ülkemizdeki üniversitelerde kullanılan yöntem genellikle test tarzı ölçme işlemleridir. "Test" tabiri halk arasında "çoktan seçmeli" ile aynı tutulsa da öyle değildir.

Test tarzı ölçme işlemlerinin ülkemizde sık kullanılanları parantez içinde açıklaması ile sıralarsak;

•Açık Uçlu Test (Kesin bir doğru yok. Yoruma dayalı. Geçerlilik ve güvenirlik düşüktür. Objektiflik tartışılır.)

•Kapalı Uçlu Test( Halk arasındaki tabiri ile Klasik tarz. Eğer cevaplar önceden belirlendi ve puanlama derecesi belirlenen şekle uygun puanlanırsa güvenirliği ve geçerliliği en yüksek ölçme tarzıdır. Şans faktörü yoktur.)

•Çoktan Seçmeli Test( Halk arasındaki test tarzı sınavlar. Şıklardan sadece biri doğru. Diğer şıklar çeldirici. Çeldiriciler eğer iyi ise ve alt ile üst grubu ayırıyorsa geçerlikik yüksek, güvenirlilik kabul edilir. Şans faktörü vardır.

Not: Üst grup; başarı sırasındaki sınıfın ilk %27 si alt grup ise son %27dir.

Not: Böyle sınavlarda "Düzeltme formülü" kullanılarak şans faktörü azaltılır. Düzeltme formülü; "soruda bulunan şık sayısı -1 " kadar yanlışın doğruyu götürmesidir. 5 şık bulunan sınavda 4 yanlış bir doğruyu götürür. Bu şekilde şans faktörü düzeltilerek güvenilirlik kabul edilebilir hale getirilir.

•Doğru yanlış testleri( bir cümle veya madde verilerek doğru mu yanlış mı olduğu sorulur. Güvenilirlik ve geçerlilik düşüktür. Kabul edilen ölçme tarzı değildir.)

Tüm Reklamları Kapat

•Eşleştirme testleri ( soru ve cevap karışık olarak yazılır. Öğrenci eşleştirir. Güvenilirlik ve geçerlilik düşük)

•Boşluk doldurma (bir cümle verilir ve boşluk bırakılara öğrencinin o boşluğu doldurması istenir. Güvenilirlik ve geçerlilik yüksek. Şans faktörü düşük)

•Kısa cevaplı testler ( Burada sınav kapalı uçluya benzer. Sadece cevap ya bir veya birkaç kelime yahut bir cümledir. Fazlası istenmez. Geçerlilik ve şans faktörü düşür. Güvenilirlik yüksek.)

Yani sizler sınav olduğunuzda aldığınız puan sizin başarı notunuz değildir. Bu dersi veya konuyu öğrenme oranınızdır. Yani 78 aldığınız bir sınavdan, sorumlu olduğunuz konuları öğrenme oranınız %78 dir. Kabul edilebilir bir puan "test " türlerinde en az budur.

Tüm Reklamları Kapat

Modern eğitim süreçlerinde ve değerlendirme işlemlerinde en kabul edilen ve istenilen test türü ise süreç odaklıdır. Sonuç yerine süreç içerisinde yaptıklarınızdır. Süreç, sonuçtan daha önemlidir.Ancak bu sistemde bunu kullanmanız pek mümkün değildir.

Şimdi suçun kimde olduğunu öğrenmek için burada birçok soruya objektif cevap verilmesi gerekiyor.

Ben sorayım, başta cevap veren ve suçu öğretmene atan arkadaşlar dahil tüm öğrenci kardeşlerim cevaplasın. Objektif olmak şartı ile.

1) Dersi Öğretmen akıcı, dikkat çekici ve yeterli (müfredat açısından) anlattı mı ?

Tüm Reklamları Kapat

2) Siz anlatılan dersi dinlediniz mi ? Eğer dinlediyseniz bu konuyu öğrendiniz mi ? Öğrendiyseniz belirli aralıklarla tekrar ederek öğrenmenizi unutmayı engellediniz mi ?

3) Sizlere kasten düşük mü verildi yoksa sizin cevaplarınız yeterli değil mi ? Cevaplarınızdan ve cevabınızın doğruluğundan emin misiniz, doğrulattınız mı ?

4) Ölçme ve değerlendirme süreci geçerli mi, güvenilir mi ? Okuyan objektif davrandı mı ?

5)Öğretmenin hazırladığı sorular öğrenci için zor olduğu için mi düşük alındı yoksa sizler mi yeterli değildiniz ?

6) Konulardaki bilginize güveniyor musunuz ? Öğrenmeniz ve alt yapınız yeterli mi ?

7) Sorulara cevabınızda; yüzeysellik, eksik veya yanlış anlatma mevcut olabilir mi ?

8)Öğretmenin sizlere bakışı objektif mi ?

9) Sorular alt ve üst grubu ayırabiliyor mu?

10) Sorular konularla alakalı mı?

11) Öğretmenin size düşük vermesi kasti bir şey mi ? Eğer buna cevabınız evet ise bunun için bir nedeni var mı ?

Tüm Reklamları Kapat

12) Sizlere sorumlu olduğunuz konular söylendi mi ?

13)Sizlere cevap anahtarı ve puanlama anahtarı veya derecesi sunuldu mu veya en azından öğretmen bunları hazırladı mı ? Puanlama nasıl yapıldı ? Cevaplarınızı görebiliyor musunuz ?

Vs vs.

Son olarak belirtmek isterim. Bazen yaşıyoruz. Öğrenci işte "hocam o kadar yazdım 30 mu hak ettim. Bilmem kim daha kısa yazmış o nasıl 60 alıyor" tarzı itirazlar geliyor. Hepimiz öğrenci olduk ve hepimiz en az bir kere böyle düşündü. Ancak cevapları okuduğunuzda, cevabın soruyla alakası olmadığı gibi gereksiz tekrar yapma hatta saçmalama ve boş yapma gibi yanıtları görüyoruz. Bunları da göz önüne alınız.

Tüm Reklamları Kapat

Son olarak. Öğretmen olduğum için, biraz daha taraflı soruları okursanız suçu size atma çabam varmış gibi anlam çıkarmayın lütfen. Aldığınız not geçerli bir sınava ait değil ise suç öğretmenindir. Güvenirli değilse de keza öyle.

Özellikle üniversitelerde görüyorum. Anlatım yetersiz. Sınıf çok kalabalık. Öğretmenin bilgi ve donanımı da yetersiz olabildiği gibi anlatılmayan, detaylandırılmayan, savsaklanan veya öğrenciye anlatılmadığı halde sorumlu olduğu söylenilen durumlarda da suç öğretmenindir.

Ama öğretmen anlatmış, öğrenci derste uyumuş. Tekrar etmemiş unutmuş, yeterli veya istenilen detayı irdelememiş gibi durumlarda da suçu öğretmende aramak manasız olur.

Öğretmenlerimiz bir çok yerde yetersiz. Bu bir gerçek. Ancak malesef öğrencilerimiz de tembel. Gerekli çalışma özverisini sağlamıyorlar. Bulunduğunuz konum üniversite. Artık çocuk değilsiniz. Sorumluluğun çoğu sizde. Bu anlattığım durumlar lise ve ortaokullarda tamamen farklı işleyebilir. Ancak sizler artık uzmanlaşma eğitimindesiniz...

Tüm Reklamları Kapat

Ve benden sizlere son olarak bir öğretmen kıyağı. Bu bir ölçme değerlendirme açığıdır. Aramızda kalsın ;)Ösym sınavlarında bir kaç istisna dışında tamamen düzeltme formülü uygulanır. Bu formülün bir açığı vardır. Cevaplar orantılı şekilde dağıtılmak zorundadır. Bu oran şık sayısı ile paraleldir. Bunu örnek vererek anlatıcam. 100 soruluk ösym sınavında 5 şıklı sorular var ise cevaplar karışık şekilde de olsa 20 tane A, 20 tane B, 20 tane C, 20 tane D ,ve 20 tane E şıkkı olur. Ancak ösym bunu bildiği için 3 aşağı 3 yukarı olarak değiştirebilir. Ama üstüne çıkmaz. Yani 23 A 21 B 17C 20D 19E şeklinde yapabilir. Bu durum kombinasyonel olarak değişir. Ancak o sınavda 30 tane A şıkkınız varsa cevaplarınızın en az 7 tanesi kesin yanlıştır.

Ama şunu belirtmek isterim, cevaplarınızı bu durumdan dolayı değiştirirseniz doğruyu silip yanlışı da işaretleyebilirsiniz. Bu yüzden emin ve kesin olan cevaplarınızda bu durum geçerlidir.

Son bir kıyak daha yapayım. Ösym sınavında soru kesin olarak hatalı ise, boş bırakmayınız. İptal edilen sorulara cevap bakılmaksınız puan verilir. Boş bırakanlara verilmez. Ancak hatalı soru çıkma olasılığı oldukça düşük olduğunu unutmayın.

Sevgilerle...

146 görüntülenme
1
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Cevap
ARDA ADNAN KALKAN
Düşünebilen bir insanım

Suçlu tamamen öğrencidir.Günümüzde neredeyse her bilgi internettedir. Öğretmen de bilgiyi internetten öğrenmektedir. Bu nedenle çalışmayan öğrenci tabi ki düşük not alır ve bu onun hatasıdır. Öğretmen ilkokul öğretmeniyse çalışma tekniklerini öğretmekle yükümlü olabilir ancak üniversitede bir öğretmen dersi anlatır ve gider. Tüm sorumluluk öğrencidedir. Çalışma alışkanlığı ilkokulda kazanılır.

Arda Adnan KALKAN

Tüm Reklamları Kapat

Ben sizi çok merak ettim, kaliteli bir insana benziyorsunuz. Görüşlerimiz de yakın. Tanışmak isterim. Bir soruma verdiğiniz yanıttan ulaştım size. 0551 591 79 16 Bu benim numaram. bu da instagram adreslerim ardaadnankalkan ve reklamfilmi

0
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Kural İhlali Seç
Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Kural İhlali Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.