Sorulara Dön
1
Tıp, Sağlık & Ezcacılık

Bir salgın aşı bulunmadan tam olarak nasıl sona erebiliyor?

Kara veba salgınını hepimiz duymuşuzdur o salgının çıktığı zaman ki dünya nüfusunun 3 de 1 ini yaklaşık 150 milyon insanın ölümüne sebep olmuş. Benim kafama takılan soru şu o zaman ki tıp buna bir aşı çıkartamayacagına göre bu salgın neden bütün herkesi öldürmedi de 150 milyon insan ölünce durdu? Birden insanlar bağışıklık falan mı kazanıyorlar nasıl oluyor bu

1
Teşekkür (1)
Hatırla
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Merhabalar, sorunuz Evrim Ağacının yeni video serisi olan "Sorun Var"da yanıtlandı. Buraya tıklayıp görebilirsiniz.

Virüsün içinde bulunduğu popülasyon sürü bağışıklığına iki şekilde ulaşabilir. Virüs ne kadar yayılırsa yayılır, popülasyon çok küçüldüğünden veya ölümler dolayısı ile bireyler arası mesafe arttığı için virüs bir bireyden diğerine sıçrayamaz ve son taşıyıcılar öldüğünde salgın sona erer.

İnsanların yaşadığı Dünyada da bu görülmüyor, aksine insanlar birbirine çok yakın şekilde temas edebiliyorlar, salgın sırasında bile. O nedenle sosyal mesafelendirme kuralının önemi ortaya çıkıyor. İnsanlar arsı mesafeyi arttırdıkça virüsün bir insandan diğerine sıçramasının önüne geçilmiş oluyor.

Doğal yollarla sürü bağışıklığına da ulaşılabilir. Vahşi doğada yaşıyor olsaydık veya bilimimiz olmasaydı; virüsü doğada kendi haline bırakırdık (Virüsün yayılma hızına bağlı ama her hasta birey 2-3 kişiye bulaştırıyorsa ki COVID-19'da gördüğümüz bu.) Popülasyonun yaklaşık %66'sından itibaren sürü bağışıklığına erişilmeye başlanıyor. Ölmeseler bile hastalığı atlatan kişilerin vücutlarında antikor olacağı için bu kişiler virüsü aldıkları zaman artık hastalığa yakalanmıyorlar, önceden yakalandıkları için vücutları virüsü tanıyor. Eğer bu bireylerden yeterince fazlası popülasyon içine serpiştirilecek olursa hasta olmayan kişilere virüsün bulaşma ihtimali giderek azalıyor. Çünkü popülasyon içinde hastalığı çoktan atlatmış birine denk gelme ihtimaliniz atlatmamış birine denk gelme ihtimalinizden daha yüksek oluyor. Bu sayede virüs artık o kadar rahat bulaşamıyor ve Temel üreme katsayısı 2-3 civarındaysa %66'dan itibaren salgın yavaşlamış oluyor ve %90 civarında ise tamamen bitiyor. %10'luk kesim hiç yakalanmadan atlatmış oluyor. Ama bu hastane kapasitesinin çok aşılması ve milyonlarca kişinin ölümü demek.

Diğer yöntem: Aşı. Virüsün zayıflatılmış bir halini veya bir proteinini (vücudun savunma sisteminin tanıtabileceği bir parçasını) vücuda verilince bireyler hastalanmıyor ve daha hafif şekilde atlatıyor, savunma sistemleri virüsü tanıyabiliyor. Bu sayede ölümler olmadan %66 veya %90 oranına kolayca erişiliyor.

Ayrıca bu içerikleri de öneririm.

https://evrimagaci.org/ortada-henuz-asi-yokken-suru-bagisikligina-ulasmaya-calisirsak-milyonlarca-insan-olebilir-8645

https://evrimagaci.org/atesle-dans-suru-bagisikligi-yontemi-covid19-koronavirus-salgini-ile-basa-cikabilir-mi-8345

1
Teşekkür (1)
Paylaş
1

Kaynaklar

Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın