Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Bora Kkkk
Üye
1

Bir salgın aşı bulunmadan tam olarak nasıl sona erebiliyor ?

Kara Veba salgınını hepimiz duymuşuzdur o salgının çıktığı zaman ki dünya nüfusunun 3 de 1 ini yaklaşık 150 milyon insanın ölümüne sebep olmuş. Benim kafama takılan soru şu o zaman ki tıp buna bir aşı çıkartamayacagına göre bu salgın neden bütün herkesi öldürmedi de 150 milyon insan ölünce durdu ? Birden insanlar bağışıklık falan mı kazanıyorlar nasıl oluyor bu
194 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ufuk Derin
Öğrenci-Okur

Merhabalar, sorunuz Evrim Ağacının yeni video serisi olan "Sorun Var"da yanıtlandı. Buraya tıklayıp görebilirsiniz.

Virüsün içinde bulunduğu popülasyon sürü bağışıklığına iki şekilde ulaşabilir. Virüs ne kadar yayılırsa yayılır, popülasyon çok küçüldüğünden veya ölümler dolayısı ile bireyler arası mesafe arttığı için virüs bir bireyden diğerine sıçrayamaz ve son taşıyıcılar öldüğünde salgın sona erer.

İnsanların yaşadığı Dünyada da bu görülmüyor, aksine insanlar birbirine çok yakın şekilde temas edebiliyorlar, salgın sırasında bile. O nedenle sosyal mesafelendirme kuralının önemi ortaya çıkıyor. İnsanlar arsı mesafeyi arttırdıkça virüsün bir insandan diğerine sıçramasının önüne geçilmiş oluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Doğal yollarla sürü bağışıklığına da ulaşılabilir. Vahşi doğada yaşıyor olsaydık veya bilimimiz olmasaydı; virüsü doğada kendi haline bırakırdık (Virüsün yayılma hızına bağlı ama her hasta birey 2-3 kişiye bulaştırıyorsa ki COVID-19'da gördüğümüz bu.) Popülasyonun yaklaşık %66'sından itibaren sürü bağışıklığına erişilmeye başlanıyor. Ölmeseler bile hastalığı atlatan kişilerin vücutlarında antikor olacağı için bu kişiler virüsü aldıkları zaman artık hastalığa yakalanmıyorlar, önceden yakalandıkları için vücutları virüsü tanıyor. Eğer bu bireylerden yeterince fazlası popülasyon içine serpiştirilecek olursa hasta olmayan kişilere virüsün bulaşma ihtimali giderek azalıyor. Çünkü popülasyon içinde hastalığı çoktan atlatmış birine denk gelme ihtimaliniz atlatmamış birine denk gelme ihtimalinizden daha yüksek oluyor. Bu sayede virüs artık o kadar rahat bulaşamıyor ve Temel üreme katsayısı 2-3 civarındaysa %66'dan itibaren salgın yavaşlamış oluyor ve %90 civarında ise tamamen bitiyor. %10'luk kesim hiç yakalanmadan atlatmış oluyor. Ama bu hastane kapasitesinin çok aşılması ve milyonlarca kişinin ölümü demek.

Diğer yöntem: Aşı. Virüsün zayıflatılmış bir halini veya bir proteinini (vücudun savunma sisteminin tanıtabileceği bir parçasını) vücuda verilince bireyler hastalanmıyor ve daha hafif şekilde atlatıyor, savunma sistemleri virüsü tanıyabiliyor. Bu sayede ölümler olmadan %66 veya %90 oranına kolayca erişiliyor.

Ayrıca bu içerikleri de öneririm.

https://evrimagaci.org/ortada-henuz-asi-yokken-suru-bagisikligina-ulasmaya-calisirsak-milyonlarca-insan-olebilir-8645

https://evrimagaci.org/atesle-dans-suru-bagisikligi-yontemi-covid19-koronavirus-salgini-ile-basa-cikabilir-mi-8345

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak 1. (9 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 9 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Kaynak 2. (9 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 9 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 3. Yazar Yok. Kaynak 3. (9 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 9 Temmuz 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close