Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Bir popülasyonda yararlı bir özelliğin baskın gelmesinde sadece doğal seçilimin mi etkisi vardır?

Herhangi bir tür adapte olarak o ortama göre evrimleşebilir mi?

1
Anonim 0
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Bir özelliğin popülasyon içerisinde ortaya çıkmasında sadece doğal seçilimin değil, tüm seçilim mekanizmalarının etkisi olabilir. Her özellik ve evrimsel geçmişi, o ortama ve türün ortamla olan uzun süreli (nesillere dayalı) ilişkisiyle analiz edilmelidir. Dolayısıyla genelgeçer bir durumdan söz edilemez. Üstelik bir özellik sadece seçilim etkisiyle değil, kimi zaman genetik sürüklenme gibi rastlantısal popülasyon değişimleri sonucunda da tesadüfen eskisinden çok daha fazla görülmeye başlayabilir.

Teşekkür
Paylaş
2
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğayı olduğu gibi kabullenmeliyiz: Absürt!”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder