Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
4

Bir insanla sohbet ederken veya düşünürken beynimiz nasıl çalışıyor?

Bi konuda ne diyeceğimizi, bi soruya hangi cümlelerle cevap verecegimizi ya da bi konu hakkında (hayat amacını sorgulamak gibi) düşünürken beyin nasıl çalışıyor da biz böyle şeyleri yapabiliyoruz?
325 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Süleyman Gülbağ
Bilimsever

İnsanlarla sohbet ederken, öncelikle kulaktan beyne giden sinyaller dil işlemeyle ilgili bölümlerde işlenir ve "anlam çıkarma" dediğimiz zihinsel süreç çok kısa sürede gerçekleşir. "Anlam çıkarma" dediğimiz gerçekten çok karmakarışık süreçten sonra beyin, sohbetin "konusunu" belirler, beyinde bu "konu" ile ilgili bilgilerin bulunduğu bölge ve o bölgedeki nöronlarla bağlantılar kurar ve elektriksel sinyaller olarak gözlemlediğimiz bilgi akışı başlar. Tabii ki sadece gerekli bilgiler değil, konuşma üslubumuzu, ses tonumuzu, hangi kelimeleri nasıl ve hangi sırada kullanmamız gerektiği gibi dil fonksiyonlarımızı kontrol eden bölgelerle de her konuşmamızdan önce olduğu gibi bağlantılar kurulur ve tüm buralardan gelen sinyaller ile içinde bulunduğumuz durum, bulunduğumuz ortam, konuştuğumuz kişi, sohbetin konusu, ruh halimiz yani anlık nöropsikolojik durumumuz gibi durumların birbiriyle uyumlu ve dengeli bir şekilde yorumlanması sonucu beyinde ilk önce bir "düşünce" oluşur ve bu "düşünce" yine elektriksel sinyal formunda dil işlemeyle ilgili bölümlere iletilir. Burada işlenerek son haline gelen "cümle", ağız hareketleri ve ses tellerinin titreşimi gibi hareketleri kontrol eden motor merkezlere talimat şeklinde iletilir ve bu sinyal de motor merkezler tarafından ağız ve ses telleri gibi bölgelere sinapslar yoluyla iletilir. En sonunda bu talimatlara uyan hücrelerin işlevlerini yerine getirmesiyle bir cümle ya da kelimeyi söyleyebilir ve karşılığında aldığınız yanıtı da yine aynı işlemlerden geçirerek birbirinizle sohbet edebilir veya tartışabilirsiniz.[1]

Kaynaklar

 1. J. Rossier. (2009). Wiring And Plumbing In The Brain. Frontiers in Human Neuroscience. doi: 10.3389/neuro.09.002.2009. | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close