Puan Ver
0
Puan Ver

Bir insanın beynindeki bilgiler sprem hücresine aktarılabilir mi? Eğer aktarılabilirse doğan çocuk o bilgilere sahip olur mu?

2
Teşekkür
Hatırla
Takip
2 Cevap

Bahsettiğiniz şey günümüz teknolojisiyle imkansızdır. Tanım itibariyle de gelecekte de imkanlı olması pek mümkün değildir. Zira sperm yalnızca yumurtada döllenme meydana getirir ve genetik bilgiyi aktarır. Genetik bilgi ile beyin içerisinde işlenen bilgi birbirlerinden çok farklıdır.

Teşekkür
2
Puan Ver
1
Puan Ver

https://evrimagaci.org/hayvan-davranislarinin-temeli-icguduler-dusunselalgisal-zeka-ve-cok-daha-fazlasi-266

bir hayvan doğduğunda, genetik yollarla edindiği bazı davranışlara sahiptir. Bu davranışların repertuvarına bilimde tür hafızası (species memory) denir. Bu hafıza, bildiğimiz anlamıyla bir düşünsel hafıza değil, genetik materyal üzerinde saklanan, biyokimyasal bir hafızadır ve bildiğimiz Evrim Mekanizmaları etkisi altında, her genetik özellik gibi Evrim'e tabidir.

 Bu aktarımın nasıl yapabileceğimiz çözülürse neden mümkün olmasın?

Teşekkür
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Primatlar üzerinde çalıştıkça göreceksiniz ki, kendimizde değerli bulduğumuz her ne varsa -ki buna ahlak da dahildir- primat davranışları ile doğrudan ilişkilidir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder