Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
1
Puan Ver

Bir insana birden fazla ciddi ve ölümcül hastalık aynı anda bulaşabilir mi? Bulaşırsa ne olur?

Örnek ebola, covid 19, hiv, sıtma gibi hastalıklar aynı anda bir kişide görülebilir mi? Sonucu ne olur?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Tabi ki bulasabilir. Sonucu da her enfeksiyonun etkisinin eklenmesinden daha da kotü olur.

Hiv, kendi basina immün sistemi çökerttiginden bir sürü fırsatçı mikroorganizmaya da vucutta gelisme imkani tanimıs olur. Aids'de ölüm nedeni genellikle vücutta gelisen cok sayida enfeksiyondur.

Yaşlı, immun sistemi zayiflamis yogun bakim hastalarinda akcigerlerinde farkli, bobreklerinde farkli mikroorganizmalarca enfeksiyon olusumu sık görulen bir seydir.

Sonucta hiv + bir insan sitma etkeni tasiyan bir sivrisinek tarafindan ısırılirsa sitma olur, ayni kisi bir de coronavirus kaparsa, ölme riski herhalde normalden bayağı bir yüksek olur.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Asıl soru şu: Torunlarımızın filleri, resimli kitaplar haricinde hiçbir şekilde göremeyecekleri gerçeğinden ötürü mutlu muyuz?”
David Attenborough
Geri Bildirim Gönder