Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Bir insan nasıl olur da topraktan yaratılmış olabilir? Neden yaşam boyu bu doğruluğu bilinmeyen şeyi bize dikte ettiler?

1
Teşekkür (3)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
1 Cevap

Muhtemelen bunun sebebi "toprak" dediğimiz maddenin tarih boyunca varoluşun ilk nedenleri arasında gösterilmiş olmasından süregelmektedir.Ünlü doğa filozoflarından Empedokles de varlığın kaynağını(arkhe) toprak, su, hava ve ateş olarak tanımlayarak toprağı varlığın kökenlerinden biri olarak göstermiştir.Semavi dinlerin bu tarz düşünce biçimlerinden etkilendiğini varsayabiliriz.Bahsi geçen dönemin toplumları için insanın ham maddesinin toprak olduğu söylemi saçma bulunmayacak aksine insanlar tarafından kolayca kabul görecektir.Bize bunun dikte edilmesinin sebebi ise dini bilgilerin değişmez olmasıdır.Bilim ne kadar ilerlerse ilerlesin dini literatürdeki bilgiler sabit kaldığı için hala bize "doğru bilgi" sıfatıyla öğretilmektedir.

Teşekkür
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bana duracak bir yer ve uzun bir kaldıraç verin, size Dünya'yı kaldırayım.”
Archimedes
Geri Bildirim Gönder